szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Facebook egy olyan szabadalmat dolgozott ki, amivel bárhol, bármikor, bárkivel összekapcsolhat bennünket a közösségi oldal – még akkor is, ha nem is ismerjük az adott illetőt. Elég, ha csak közel vagyunk hozzá.

Nem titok, hogy a Facebook (és általában véve a közösségi oldalak) számára az egyik legfontosabb dolog az, hogy a felhasználók minél aktívabbak legyenek az oldalon. Minél több ismerőssel renelkezik valaki, az oldalon eltöltött idő és az aktivitás annál nagyobb lehet, így nem csoda, hogy a Facebook szeretné, ha minél több ismerőssel vennénk fel a kapcsolatot. Ezért odolgozik péládul az az algoritmus is, amely képes felismerni a fotókon a felhasználókat, és felajánlja, hogy megjelölhetjük rajta őket.

Zuckerbergék még 2008-ban indították el a Kit ismerhetek? funkciót, ami kapcsán már összevonódott néhány szemöldök az évek során. A fejlesztésnél ugyanis nem lehet tudni, a közösségi oldal pontosan milyen adatokat használ fel a felhasználóktól, hogy ismerősöket ajánljon neki, ami az adatszivárgások korában különösen problémás. A Wired azonban egy olyan szabadalmat szúrt ki nemrég, amihez képest ez a probléma szinte apróság.

A beszámoló szerint Zuckerbergék koncepciója, hogy a Facebook nemcsak a kapcsolati háló alapján ajánljon ismerősnek egy-egy személyt, hanem az alapján is, hogy a felhasználó kivel találkozik a való világban. Mindezt a felhasználónál lévő eszköz vezeték nélküli kapcsolatán (például Bluetooth vagy NFC) keresztül tenné meg. A gyakorlatban a rendszer figyelné, hogy két eszköz találkozik-e és mennyi ideig voltak egymás közelében. Minél hosszabb ez az idő, annál valószínűbb, hogy a felek tényleg találkoztak egymással.

Az alkalmazás még azt is meg tudná mondani, hogy a két eszköz milyen gyakran van közel egymáshoz, mennyi ideig tartanak a találkozók, a mobil érzékelői segítségével (giroszkóp, gyorsulásmérő) pedig azt is, hogy mozgásban voltak-e az illetők. Ilyen lehet, ha egymás mellett sétálnak vagy épp rohannak a buszhoz.

A kérdés egyre jogosabb: kit ismerhetek? (Illusztráció.)

A Facebook algoritmusa ezeket az adatokat kielemezve ajánlhatja egymásnak a két embert, még akkor is, ha egyébként nincs kapcsolat közöttük. Az app különbséget tudna tenni aközött, hogy a találkozók rendszeresek és ugyanannyi ideig tartanak-e, vagy csupán egy-két alkalommal történik meg, és többé nem kapcsolódik a két eszköz. Minél gyakoribb a találkozó, annál nagyobb valószínűséggel ajánlhatja egymásnak a két felhasználót a rendszer.

A szabadalom leírása szerint mindez segíthet összekötni az embereket még akkor is, ha valakinek nincs megadva a teljes neve vagy a kapcsolati adatai a Facebookon.

Mindez bizonyos szempontból izgalmasan hangzik – hiszen gondoljunk csak bele, milyen könnyűvé tenné az ismerkedést két fél számára, akik ugyanazon a buszon/vonaton utaznak, de sosem merték még megszólítani egymást –, másrészről viszont komoly adatbiztonsági aggályokat is felvet. Bár a Facebook minden bizonnyal valamilyen titkosítást használna a kommunikációnál, a jeleket így is könnyen el lehetne téríteni, a hackerek számára pedig akár potenciális belépési pont is lehet az oldalra. Talán még ennél is aggályosabb, ha olyan emberrel kapcsol össze bennünket a Facebook, akivel mondjuk nagyon nem szeretnénk – például egy zaklatóval.

Természetesen mivel szabadalomról van szó, egyáltalán nem biztos, hogy a technológia akár csak a tesztelés fáziásába is eljutna. A Facebook szóvivője is valami ilyesmi választ adott, amikor a Wired arról kérdezte, tervezik-e a fejlesztés bevezetését. Mindez azonban jól mutatja, a közösségi oldal fejlesztői aktívan keresik a lehetőséget, hogy új módokon ismertessék össze egymással a felhasználókat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!