szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A számítások szerint 2050-re már évente mintegy 110 millió tonna e-hulladék keletkezhet, ennek jelentős részét a műanyag teheti ki. Uniós kampány indul azért, hogy a vásárlók előnyben részesítsék a környezettudatos készülékgyártókat.

A BBC írja, hogy az elektronikai eszközökből származó e-hulladék annyi műanyagot tartalmaz, hogy már problémát jelent: jelenleg az évente keletkező mintegy 50 millió tonna e-hulladék 20 százalékát teszik ki a műanyagok. A várakozások szerint egyébként 2050-re már 110 millió tonna lesz az évente termelődő e-hulladék mennyisége.

Greenpeace

Ennek orvosolására az Európai Bizottság által elindított, és az ENSZ által is támogatott PolyCE nevű kampány a fogyasztókat és a gyártókat is igyekszik egy jobb megoldás felé terelni. Előbbieket azzal, hogy arra kérik őket, olyan cégtől vásároljanak, akik újrahasznosított műanyagot használnak, míg utóbbiakat a műanyag újrahasznosítására ösztönzik.

Ruediger Kuehr, a Japánban található ENSZ Egyetem fenntarthatósági programjának vezetője szerint a gyártók jelenleg olyan műanyagot használnak a termékeikben, amely se nem újrahasznosítható, se nem újrafelhasználható – emiatt a kiszolgált eszközökből maradó darabok hulladéklerakókban végzik. Ha az éves mennyiséget teherautókra raknánk, amiket egymás mögé kelenne állítani, akkor nagyjából 62 000 teherautóra lenne szükség, a sor pedig Rómától Frankfurtig.

The Conversation

Az e-hulladék növekedésének egyik motorja, hogy az emberek a mobilhálózaton keresztül kezdtek el kommunikálni és dolgozni – idézi fel a BBC. A világ népességének nagyjából fele ma már hozzáfér a mobiltelefonokhoz és az internethez, ami miatt óriási lett az érdeklődés a laptopok, mobilok és táblagépek iránt. Ráadásul az elmúlt egy évtizedben elindult egyfajta tendencia, ami azt mutatja, egyre rövidebb idő után váltunk készüléket.

Eközben az e-hulladék jelentős egészségügyi károkat is okozhat – erre Afrikában és Ázsiában már jól dokumentált esetek is vannak. A higanymérgezés például komoly veszélyforrás lehet azoknak, akik az e-hulladékba került eszközök szétbontásához forrasztópákát használnak.

A tervek szerint a PolyCE kampány 2021-ig fut majd. A szakemberek egyelőre nem a csodát várják, hanem azt, hogy elinduljon egyfajta párbeszéd, amit majd lassan, de biztosan tettek is követhetnek.

Ha kíváncsi, mi lesz az e-hulladék sorsa, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!