szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A fertőzés ellen nagy valószínűséggel nem véd, de a betegség tüneteit enyhítheti a tuberkulózis ellen kifejlesztett BCG-oltás. Több helyen már kísérleteznek vele.

Több országban is a tuberkulózis elleni védekezéshez használt BCG (Bacillus Calmette–Guérin) védőoltást adják be ezekben a napokban az egészségügyi dolgozóknak, mert úgy vélik, hogy a vakcina részleges védelmet biztosít számukra a koronavírussal szemben. Mindezt arra alapozva teszik, hogy a BCG-ről már korábban kiderült, hogy nem csak a tbc ellen hatásos, más betegségeket is sikerülhet vele kivédeni – írja összefoglalójában az Index.

A BCG a tbc-t okozó Mycobacteriumok legyengített, de élő törzsét tartalmazza. Az oltásnak ugyanakkor jóval szélesebb a védőképessége, emellett a légúti fertőzéseket okozó vírusok ellen is hatásosnak bizonyult.

A BCG ráadásul már 100 éve bizonyítottan elhanyagolható kockázattal járó oltás, ezért is bátrabbak a kísérletekben részt vevők.

Ausztráliában máris 4000 orvost, ápolót és egyéb egészségügyi dolgozót immunizálnak a következő hetekben egy randomizált, kontrollcsoporttal végzett klinikai vizsgálat során, a tesztet pedig a WHO is támogatja. Ezt azzal indokolják, hogy a BCG-oltás megerősíti az immunrendszert, a bőr alá adva pedig még hónapokig aktív marad a szervezetben – legalábbis a feltételezések szerint. Hollandiában szintén kísérletek kezdődtek.

Közben az Exeteri Egyetemen, illetve a német Max Planck Intézetben is bejelentették, hogy BCG-oltóprogramokat indítanak az idősek körében, mert kíváncsiak rá, hogy a vakcina megvédi-e őket a betegségtől. Azért is mernek belevágni ebbe, mert a kísérleti fázisban lévő gyógyszer-, illetve vakcinajelöltekkel szemben a BCG régóta ismert és engedélyezett szer.

De ha mégsem tud mit kezdeni az új koronavírus okozta betegséggel, akkor is csak előnyére válik mindenkinek, aki megkapja.

Az ugyanakkor valószínűtlen, hogy az oltás teljes védettséget adna a koronavírus-betegség ellen, és ugyanezt hangsúlyozza a fertőző betegségek kutatócsoportjának (MCRI) vezetője, Nigel Curtis is. “Azt reméljük, hogy a Covid-19 tüneteinek ritkulását, illetve enyhülését fogjuk tapasztalni azon egészségügyi dolgozók körében, akik megkapják a BCG-oltást” – mondta.

Egy másik kritikus pont, hogy ha a védőoltás esetleg csillapítja is a tüneteket, a beteg ugyanúgy fertőzhet a kutatók szerint.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!