szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A KFC azt tervezi, beveti a 3D nyomtatási technológiát csirkefalatainál. A projekten egy orosz céggel dolgoznak együtt.

Lassan egy éve már, hogy növényi alapú húspótlékokból is készít „csirkefalatokat” a KFC a Beyond Meattel, így talán nem is annyira meglepő a legújabb hír, miszerint az étteremlánc azon gondolkozik, hogy 3D-ben nyomtatná a csirkefalatokat. A hivatalos elnevezés 3D bionyomtatás, és gyakorlatilag nem újdonság, hiszen a világon már nyomtattak 3D-ben élelmiszereket, például csokoládét.

A KFC az orosz 3D Bioprinting Solutions kutatólaboratóriummal lépett együttműködésre, azonban a közös munka túlmutat azon, hogy egyszerűen csak felmelegítsék és különféle mintázatúvá nyomtassák az ételeket. Speciális módszerük magában foglalja a csirkesejtek és a növényi anyagok kombinálásának egyfajta művészetét, hogy reprodukálják a csirkehús ízét és textúráját. Míg a 3D Bioprinting biztosítja a technológiát és a felszerelést, addig a KFC adja az összetevőket, különös tekintettel a fűszerek legszigorúbb titkos keverékére, amely egyfajta ikonná tette a céget a gyorséttermi iparban.  A projekt célja a világ első laboratóriumi úton előállított csirke nuggetseinek létrehozása, amelyek ízükben és megjelenésükben a lehető legközelebb állnak az eredeti KFC-termékekhez.

Egy ilyen folyamat óriási gazdasági és környezeti előnyökkel járhat. A biohús ugyanazokat a tápanyagokat és mikroelemeket ígéri, mint amik az eredetiben is vannak, de adalékanyagok nélkül, ráadásul csirkéket sem kell leölni. A sejtekből származó hústermesztés állítólag kisebb hatással van a környezetre, és felére csökkenti az energiafogyasztást. A 3D nyomtatott csirkefalatok sikere persze attól függ, mennyire sikerül reprodukálni az eredeti termék ízért és érzetét. A moszkvai vásárlók lesznek az elsők, akik ezt tesztelhetik, méghozzá valamikor ősszel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!