Notebookok ezek? Vagy táblagépek? Két új Microsoft Surface-t teszteltünk
Amennyiben még az ultrabookokat is túl nagynak és nehéznek találjuk, akkor az új Surface-eket nekünk találták ki, de azért nem árt előre felkészülni néhány hátulütőre. Teszten a Surface Go 2 és a Surface Pro X.
Amennyiben viszonylag ritkán mozgatjuk hordozható számítógépünket, akkor nem igazán foglalkoztat bennünket, hogy az mekkora méretű, illetve, hogy mennyit nyom a mérlegen. Rögtön más megvilágításba kerül a téma, ha gyakran magunkkal visszük a laptopunkat. Ebben az esetben új gép vásárlásakor gyorsan kizárhatjuk a 15-17 colos monstrumokat, és egyértelműen a kompakt 12-14 colos modellek között kell keresgélnünk.
Utóbbi notebookok általában alig 15 milliméteres vastagsággal, illetve mindössze 1,3-1,5 kilogrammos tömeggel rendelkeznek, de akadhatnak olyan élethelyzetek, amikor még az ilyen gépek is túl nagyok és nehezek. A gyártók ma már ezen igényeket is képesek kielégíteni, ezúttal a Microsoft két szupervékony és pillekönnyű 2-in-1 megoldását vettük górcső alá.
Surface Go 2
A Microsoft két éve dobta piacra az első Surface Gót, ami nem más, mint egy relatíve elérhető árú, belépőszintű 2-in-1 készülék. Vagyis egy olyan masina, mely alaphelyzetben tablet, a vékony külső billentyűzet csatlakoztatását követően pedig egy szuperkompakt laptop.
Az első Go bőven kapott hideget és meleget. A most szerkesztőségünkbe érkezett második generációs kivitel több fronton is előrelépést jelent az elődjéhez képest, így például megnőtt a kijelző képátlója és javult a felbontása, gyorsabb lett a processzora és az üzemidő is előnyére változott.
Az alapkészülék, vagyis a tablet 245x175 milliméter felületű, a vastagsága pedig alig 8,3 milliméter. Ehhez ráadásul kiviteltől függően mindössze 544-553 grammos tömeg társul. Ez így persze még nem egy notebook, de a Go 2 akkor sem lesz sokkal vastagabb és nehezebb, ha a kis mágnesek révén csatlakoztatjuk hozzá a 4,5 milliméter vastag és 245 grammos billentyűzetet.
A 14x14 milliméter méretű, illetve 1 milliméteres úton mozgó billentyűkön egész jól lehet gépelni, ráadásul a háttérvilágításról, a 98x56 milliméteres tapipadról, illetve a magyar kiosztásról sem kell lemondanunk. A kellemes tapintásérzetet biztosító Alcantara bevonatú klaviatúra néhány fokos szögben megdöntve, illetve az asztallapon nyugodva is használható. Tapasztalataink szerint utóbbi sokkal jobb, stabilabb megoldás.
A 10,5 colos képátlójú érintőkijelző 1920x1280 pixeles felbontása remek képminőséget biztosít. A 3:2 képarányú panel körül viszonylag vastagok, 12-13 milliméteresek a kávák, ezen a jövőben lehetne még kicsit javítani. A felhasználói felület nemcsak ujjal, hanem a 4096 nyomáspontot megkülönböztető ceruzával is kezelhető.
A magnézium házas, beépített állvánnyal felvértezett Go 2-n nincs ujjlenyomat-szenzor, de a kijelző felett elhelyezett, Windows Hello-kompatibilis kamera révén szupergyors az arcfelismeréses azonosítás. Az előlapi 5 megapixeles-, illetve a hátoldali 8 megapixeles kamerák tablet-fronton egész jó képminőséget biztosítanak, utóbbi autofókuszos élességállítású.
A nanoSIM slotnak köszönhetően 600 Mbit/s-os LTE mobilnetet kapunk, azaz még wifit sem feltétlenül igényel a gép, mégis van net rajta. De ha mégis wifi kellene, akkor abból a leggyorsabb ac, illetve ax szabványú van a fedélzeten. A Bluetooth 5.0 és az NFC sem hiányzik a wireless repertoárból. Adott a microSD memóriakártyás bővítési lehetőség, valamint a 3,5 milliméteres jack dugalj, az USB-C port és az egyedi rendszercsatlakozó mellett sem mehetünk el szó nélkül.
Az akkumulátor mindkét utóbbi aljzaton keresztül tölthető. A gyártó 10 órás üzemidőről tesz említést, életszerű használat során mi egy feltöltéssel körülbelül 8 órán át tudtuk használni a gépet.
A korábbi Pentium processzoroknál mindenképpen jobb teljesítményt biztosít a nyolcadik generációs Intel Core m3-8100Y chip, de azért már ez is egy két éve kijött kétmagos hardver. Alaphelyzetben egész gyors működést kapunk, de ha több és komolyabb alkalmazást futtatnánk, akkor nem való nekünk a 4-8 GB RAM-mal, illetve 64-256 GB tárhellyel szerelt Go 2.
Az operációs rendszer első blikkre teljes értékű Windows 10-nek tűnhet, de "személyében" csak egy S módban futó Windows 10 Home-hoz van szerencsénk. Ez azt jelenti, hogy csak a Microsoft Store-ból letöltött alkalmazásokat telepíthetünk rá, ami egyrészt bekorlátoz, másrészt garantálni próbálja, hogy csak olyan programokat használjunk, melyek nem fekszik meg a Go 2 gyomrát.
Adott a lehetőség, hogy S-ről normál módba váltsunk, ezért pénzt sem kér a Microsoft, viszont a döntésünk végleges lesz, vagyis később már nem lehet S módra visszaváltani.
Surface Pro X
Az előzmény nélküli Surface Pro X egyrészt nagyobb és drágább, mint a Surface Go 2, másrészt teljesen más hardver architektúrára épül. Az alapkoncepció változatlan, vagyis kapunk egy tabletet, mely adott esetben hordozható számítógépként is funkcionálhat.
Maga a tablet 287x208x7,3 milliméter méretű, illetve 774 gramm tömegű, és még az opcionális billentyűzettel együtt is jelentősen kisebb és könnyebb, mint egy hagyományos ultrabook. A kijelző ez esetben is 3:2 képarányú, de a képátlója már 13 colos, a felbontása pedig 2880x1920 pixel. A képminőség kiváló és a fényerőre sem lehet panasz.
A klaviatúra gombjai 16x16 milliméteresek, a touchpad 100x57 milliméteres felületű, vagyis a gépelés és a hétköznapi használat értelemszerűen könnyebb, mint a Go 2 esetében. Az előlapi kamera itt is 5 megapixeles felbontású, hátlapi társa viszont már 10 megapixeles, ráadásul már nemcsak Full HD, hanem 4K videókat is képes rögzíteni.
USB-C csatlakozó aljzatból nem egyet, hanem kettőt kapunk, az állvány kialakítása viszont megegyezik a kistestvérével. A papíron 13 órás üzemidőből a gyakorlatban 9-10 órát sikerült hoznunk, a 65 W-os gyorstöltővel pedig 1 óra alatt 70 százalékosra tölthető a lemerült akkumulátor. MicroSD bővíthetőség nincs, viszont remek dolog, hogy a 128-512 GB-os SSD cserélhető kivitelű. A RAM kiviteltől függően 8-16 GB kapacitású, és kár, hogy csak ac wifit kapunk, az újabb ax szabványt elbukjuk.
A Pro X "agya" egy Microsoft SQ1 processzor, ami egy Qualcomm Snapdragon 8cx-alapú ARM egység. Ez annak a jele, hogy az Apple-höz hasonlóan a Microsoft is elkezdte az Intel-féle x86-ról az ARM irányába történő nyitást. Mindez hatékonyabb működésű és kompakt hardverekkel kecsegtet, de egyelőre még vannak hátulütői.
A Windows 10 Home operációs rendszerű Pro X akkor teljesít jól, vagyis akkor fürge és akkor fogyaszt keveset, ha natív ARM alkalmazásokat használunk rajta. Ebből viszont egyelőre még nincs túl sok, a normál x86 szoftverek pedig csak emulátorban képesek futni, és csak akkor, ha 32 bitesek. Magyarul az újabb 64 bites képszerkesztő és videóvágó szoftvereket és a komolyabb játékokat gyorsan el is lehet felejteni.
Az irány ettől függetlenül jónak tűnik, de mint minden úttörő fejlesztésnek, jelen körülmények mellett a Pro X-nek sincs könnyű dolga.
Alternatív megoldás a Surface Pro 7, mely 12,3 colos testvérmodell Intel Core i processzorokat vonultat fel, és kicsit nagyobb fogyasztás mellett jelen körülmények mellett jobb használatot biztosít.
Konklúzió, árak
Szuperkompakt kialakítás, alacsony tömeg, hangtalan működés és Windows 10 – röviden így lehetne összefoglalni a Microsoft új 2-in-1 Surface termékeinek a lényegét. Amennyiben felextrázott, akár munkára is használható tabletként fogjuk fel őket, akkor viszonylag kevés csalódás érhet, de ha teljes értékű notebook irányból közelítjük meg a Go 2-t és a Pro X-et, akkor érhetnek bennünket rossz meglepetések. És akkor az árakról még nem tettünk említést.
A 4/64 GB-os Surface Go 2 alapmodell 190 ezer forintba kerül, a tesztre kapott 8/128 GB-os verzió árcéduláján pedig 240 ezer forintos összeg olvasható. Ebben még nincs benne a mintegy 60 ezer forintos billentyűzet, illetve a 30 ezer forintos ceruza. Persze az iPad Pro sem olcsó, a 11 colos változat 128 GB-os kivitele 325 ezer forintot kóstál.
A 8/128 GB-os Surface Pro X 410 ezer forinton nyit, a billentyűzet+cerka szett ára 100 ezer forint. A hasonló mennyiségű memóriával, illetve i5 processzorral szerelt Surface Pro 7 380 ezer forint ellenében vihető haza. Összehasonlításképp, a 12,9 colos iPad Pro 128 GB-os verziója 400 ezer forintba kerül.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.