szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az új mutációk egyáltalán nem kedveznek a járványhelyzetnek.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Veszélyesebbé vált az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) a korábbiaknál fertőzőképesebb mutációk miatt, amelyek Németországban is terjednek – mondta a Robert Koch közegészségügyi intézet (RKI) vezetője pénteken Berlinben.

Lothar Wieler az új vírusváltozatok németországi terjedéséről készített intézeti jelentést bemutató tájékoztatón közölte, hogy az utóbbi hetekben a világ különböző pontjain felbukkant különösen veszélyes mutációk mindegyike "megérkezett" Németországba.

A leginkább aggasztó az először Nagy-Britanniában azonosított, B.1.1.7 jelzésű változat, amely nemcsak fertőzőképesebb, hanem előzetes vizsgálati adatok szerint súlyosabb lefolyású betegséget is okozhat, mint a korábbi mutációk.

A B.1.1.7 a 16-ból már 13 tartományban jelen van. Az új fertőződések csaknem 6 százaléka ennek a vírusváltozatnak tulajdonítható. "Ez az arány tovább emelkedhet" – mondta az RKI vezetője, hozzátéve, hogy a SARS-CoV-2 "nem fárad, éppen ellenkezőleg, új lendületet vett" a veszélyesebb, "új minőséget" jelentő mutációk révén, ezért minden lehetséges eszközzel tovább kell folytatni a védekezést.

Wieler szerint a B.1.1.7 "hatalmas mértékben", 0,5 ponttal emeli a vírus reprodukciós arányát (úgynevezett R értékét, amely megmutatja, hogy egy-egy fertőzött átlagosan mennyi embernek adja tovább a kórokozót). "Az új mutáció terjedését lassítani kell, és meg kell akadályozni, hogy uralkodóvá válják a Németországban terjedő vírusváltozatok körében" – közölte.

A szakember szerint különösen súlyos helyzetbe jutott Portugáliában éppen a B.1.1.7 szétterjedése erősítette fel a járványt, ott már az új fertőződések 60 százalékát okozza a 2020 végén Angliában felbukkant mutáció.

Jens Spahn egészségügyi miniszter hozzátette, "kemény hetek" következnek még, de Németország már a járványból kivezető úton jár. "Ugyanakkor csak nagyon óvatoson lehet lazítani a korlátozásokat, elsőként az iskolák és óvodák megnyitásáról lehet szó" – mondta még azzal kapcsolatban, hogy a szövetségi kormány és a tartományi kormányok vezetői február 10-én tanácskoznak az egyelőre február 14-ig elrendelt országos járványügyi zárlatról.

A miniszter ismertette, hogy már mintegy hárommillió ember megkapta a SARS-CoV-2 elleni oltás legalább első adagját, és napokon belül megérkezik az első, 1,7 millió adagból álló szállítmány a harmadik engedélyezett oltóanyagból, az Oxford–AstraZeneca-vakcinából.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!