szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha minden jól alakul, magyar idő szerint csütörtökön 21 óra 55 perckor leszáll a vörös bolygón a NASA eddigi legmodernebb marsjárója. A történelmi pillanatot több helyen élőben közvetítik.

Még néhány óra és megérkezik a Marshoz a Perseverance. A különleges marsjáró magyar idő szerint 21 óra 55 perckor fog landolni a vörös bolygón, azon belül is a Jezero-kráternél. A tudósok szerint a területen egykor rengeteg víz lehetett, megteremtve ezzel a mikrobiális élet legfontosabb feltételeit. A NASA egy grafikát is készített a területről, pontosabban arról, hol ér majd földet a közel 2,5 milliárd dollárból fejlesztett Perseverance.

ESA/DLR/FU-Berlin/NASA/JPL-Caltech

A műveletet egy hosszabb előadás előzi meg a NASA hivatalos YouTube-csatornáján, de a felvételen természetesen a landolás pillanatait is követni lehet majd. A videó angol nyelvű lesz.

Ha magyar adásokat nézne, akkor a következő linkeket ajánljuk figyelmébe: az Űrutazás Űrhajók nevű oldal youtube-os bejelentkezéssel készül (lásd alább), a Svábhegyi Csillagvizsgáló csillagászai pedig élő Facebook-videóban fogják közvetíteni az eseményeket. Előbbi 19 óra 45 perckor, utóbbi 21 órakor kezdődik.

A NASA újabb Mars-küldetése több szempontból is különleges. A Perseverance egyrészt a legmodernebb marsi eszköz, amelyet a vörös bolygóra küldtek, másrészt a legnehezebb is – földi körülmények közt több mint egy tonnát nyom, de a Marson – a gravitációs különbségek miatt – ez mindössze 400 kilogramm körül lesz. A rover 23 kamerával rendelkezik. A szerkezeten egy kis helikopter is utazik, amely szintén világelső misszióra készül: ez lesz az első alkalom az emberiség történetében, amikor egy eszköz fel- és leszáll egy másik bolygón.

A Perseverance összesen egy évet tölt majd a Marson, amely 687 földi napnak felel meg.

A marsjáró landolása igen nehéz körülmények közt zajlik majd. Ennek részleteit Kereszturi Ákos planetológus videóban magyarázta el:

Hét perc terror a Marson - videón a NASA-szonda landolásának kulisszatitkai

A NASA az eddigi legfejlettebb szondáját küldte a vörös bolygóra, hogy akár ősi élet nyomaira is rátaláljon a marsi talajban. Kereszturi Ákos planetológus videóban magyarázza el, miért olyan nagy jelentőségű ez a misszió.

Ha pedig arról olvasna, hogyan és miért készült a Perseverance, és milyen technikai megoldások voltak szükségesek a fejlesztéséhez, kattintson ide.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!