szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) még 2011-ben indított gyermekbénulás elleni oltási kampányt Pakisztánban, amelynek célja az volt, hogy el tudják kapni Oszama bin Ladent. A következményeket csak nemrég elemezték ki a szakértők.

Egy különös, ám összességében nem meglepő összefüggésre hívták fel a figyelmet a brit Warwicki Egyetem kutatói a Journal of the European Economic Association című tudományos szaklapban megjelent publikációjukban. Mint írják, minden jel szerint azok az események, amelyek aláássák az egészségügyi dolgozókba vagy a védőoltásokba vetett bizalmat, súlyos következményekkel járhatnak például a vakcinák elfogadása terén.

A tanulmány szerint az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség, vagyis a CIA még 2011-ben egy védőoltás-kampányt folytatott Pakisztánban. Ebbe egy helyi orvost is sikerült bevonni, a cél pedig az volt, hogy a szervezet megszerezze az Abbotábád nevű városban élő beoltott gyerekek DNS-ét.

MTI / Kovács Tamás

A CIA nem véletlenül döntött az összetett akció mellett: az ügynökség sejtése szerint ugyanis Oszama bin Laden Abbotábád környékén rejtőzködött. Az amerikai hírszerzés ezért arra volt kíváncsi, hogy a gyerekek közül rokonságban áll-e valaki a terroristák vezetőjével. Ha a válasz igen, az megerősítheti a gyanút, hogy bin Laden is a településen, vagy annak környékén bujkál – gondolták.

A CIA a pakisztáni egészségügyi hatóság beleegyezése nélkül folytatta le a gyermekbénulás elleni védőoltással kapcsolatos kampányát. A The Guardian korábbi beszámolója szerint az abban résztvevő orvost később 33 év börtönre ítélték. A hírszerzés akcióját az Orvosok Határok Nélkül nevű szervezet is élesen bírálta, mondván, hogy komoly bizalmatlanságot eredményezhet a védőoltásokkal kapcsolatban.

[Miért ne a torrenten keressünk infót az oltásokról? Íme egy remek példa]

A CIA lépésének meg is lett a következménye: miután a tálibok tudomást szereztek erről, oltásellenes kampányba kezdtek, és több orvos ellen is erőszakosan léptek fel. A szakemberek szerint ez is közrejátszott abban, hogy ma Afganisztán és Pakisztán az a két ország a világon, ahol a gyermekbénulás komoly problémát okoz.

A Warwicki Egyetem kutatói a 2010 januárja és 2012 júliusa közti eredményeket vizsgálva arra jutottak, hogy az oltási hajlandóság 23-39 százalékkal csökkent azokban a régiókban, ahol a szélsőségesek támogatottsága magas volt. Mindez jól mutatja, milyen súlyos ára lett a CIA akciójának.

Más kérdés, hogy a hírszerzés végül sikerrel járt: Oszama bin Ladent 2011. május 2-án likvidálta az amerikai haditengerészet egyik kommandós alakulata Abbotábádban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!