szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ahogy a mobiltelefonoknak, számítógépeknek, úgy az egyes programoknak is okosodniuk kell, hogy az új eszközökben is működni tudjanak. A Facebook több mint 2000 videóval fejleszti sajátját, amit a mesterséges intelligencia következő generációjának szánnak.

A Facebook nem csupán azzal foglalkozik, hogy működteti a közösségi oldalt, valamint a céghez tartozó szolgáltatásokat. Egy különálló laboratóriumuk is van (Reality Labs), ahol érdekes technológiai eszközökkel kísérleteznek. A munkában fontos szerepet jut a számítógépes rendszereknek, azon belül is a mesterséges intelligenciának. A csapat most ismét címlapra került, méghozzá azért, mert egy még érdekesebb projektbe vágtak: el akarják készíteni az MI következő generációs modelljét.

Ehhez az ötlethez pedig 9 ország 13 egyeteme és több mint 700 kutató/résztvevő csatlakozott.

A szakértők egy Ego4D nevű adathalmazt is létrehoztak, amely 2200 órányi videót tartalmaz. Olyan felvételekről van szó, melyeket a kutatás résztvevői maguk rögzítettek, ahogy az életüket élik. A videók azonban nem őket ábrázolják, hanem azt, amit és ahogyan tesznek: például megkeresik a kulcsot, kinyitnak valamit stb. A CNBC szerint ezek a tartalmak alkalmasak lesznek rá, hogy az új rendszer sokkal több mindent értsen meg a világról, valamint lássa is, mi történik benne.

A munka elsődleges célja, hogy a viselhető eszközök, például okosszemüvegek, AR- és VR-eszközök pontosabb szolgáltatásokkal rendelkezzenek, több mindenre felhasználhatók legyenek. Ehhez viszont rengeteg adat kell, amit pedig elő is kell állítani. Ezt biztosítja a már említett Ego4D, mellyel a Facebook várakozásai szerint a rendszerek fejlesztése is gyorsulhat. Az adatbázishoz egyelőre csak egy bizonyos kör kaphat hozzáférést, de novembertől bárki.

A videók a cég szerint nem tartalmaznak beazonosítható információkat, és a résztvevők arca sem látszódik rajta. Néhány felvételhez ugyan az utcán kellett forgatniuk a kutatóknak, de állítják, itt is ügyeltek rá, hogy a járókelők vagy a rendszámok ne legyenek felismerhetők. A Facebook egyébként mindegyik felvételt ellenőrizte és csak a megfelelő adatkezelés után engedte tovább. Ez azt jelenti, hogy ha volt is a közte olyan, amin valaki felismerhető volt, a cég alkalmazottja elhomályosította az arcát. Hangot pedig egyáltalán nem rögzítettek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!