szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Két, egymástól független kutatás is arra jutott, hogy a Janssen emlékeztető vakcinája jelentős mértékben csökkentheti a kórházba kerülés esélyét, ha valaki elkapja az omikront.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A tudósok november óta vizsgálják, hogy melyik védőoltás milyen mértékben védhet a koronavírus omikron változata ellen. Nemrég kiderült, három adag Pfizer-vakcina például jelentős védelmet adhat, de a mérések szerint a Moderna harmadik oltásának kisebb adagja is 37-szeresére növeli az antitestszintet. Ezúttal a Janssen kapcsán végeztek teszteket a szakemberek, és igen biztató eredmény született.

A CNN beszámolója szerint csütörtökön két olyan jelentés is megjelent, amelyekből az derül ki, hogy azok, akik a Johnson & Johnson vakcinájából az emlékeztető oltást is megkapták, jelentős védelmet nyernek az omikron-variánssal szemben. Mint ismert, a Janssen vakcinája egydózisú, vagyis az emlékezetető oltást például a Pfizerével ellentétben nem a harmadik, hanem a második dózis beadása jelenti.

A dél-afrikai kutatók azt találták, a harmadik Janssen után 85 százalékkal kisebb eséllyel kerülhetnek kórházba az emberek. Ezzel párhuzamosan az amerikai kutatók laboratóriumban elvégzett vizsgálata arra jutott, a vakcina erős immunválaszt vált ki, és jelentősen növeli a T-sejtek számát. Ezek azok a sejtek, amelyek a kórokozó bejutásakor azonnal akcióba lépnek, és ha nem is tudják a fertőzést megakadályozni, elejét vehetik annak, hogy a szervezet súlyosan megbetegedjen.

AFP/ANP/ROB ENGELAAR

Az eredményeket a Jonhson & Johnson tette közzé.

A Fokvárosi Egyetem tudósai összesen 69 ezer egészségügyi dolgozó egészségügyi adatait vizsgálták. Linda-Gail Bekker, a csoport vezetője szerint arra jutottak, hogy miután beadták a második adag Janssent, a súlyos megbetegedés elleni védelem 63-ról 84, majd 85 százalékra emelkedett. Az oltást az első után 6-9 hónappal adták be. A szakember hangsúlyozta, mivel a vizsgálat eredménye az egészségügyi dolgozók adataiból származik, így az a lehető legjobban tükrözi a valóságot.

Végre kiderült, mennyire hatékonyak a Magyarországon használt vakcinák

A magyar szakértők 3,7 millió oltott adatait elemezték, kiderült, hogy a 16-44 éves korosztályban egyetlen ember sem halt bele a Covid-19-be azok közül, akik mindkét dózist megkapták.

Eközben a bostoni Beth Israel Deaconess Medical Center kutatói 65 önkéntes vérét vizsgálták meg, és arra jutottak, hogy jelentős mértékben nőtt a szervezetükben a T-sejtek száma.

A szakemberek arra jutottak, hogy aki Pfizerre kap Janssent, annak a szervezetében 41-szeresére nőtt a vírust semlegesítő sejtek, és ötszörösére a T-sejtek száma.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!