szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tudósok arra voltak kíváncsiak, a rendszer képes-e megtalálni egy régóta ismert, veszélyes égitestet, az Apophist.

A jelek szerint jól működik a NASA aszteroidafigyelő rendszere, az ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). A rendszert nemrég élesben tesztelték, az eredmény pedig igen megnyugtató lett.

A Space.com beszámolója szerint a szakemberek arra voltak kíváncsiak, a rendszer képes-e a „semmiből” észlelni az Apophis nevű aszteroidát. A kisbolygó létezéséről régóta tudnak a kutatók: az egyik legveszélyesebb égitestnek tartják. Átmérője 370 méter, 2029-ben pedig 32 ezer kilométerre közelíti meg a Földet.

Teljes a NASA bolygóvédelmi rendszere, 24 óránként az egész égboltot végignézik

A NASA által finanszírozott ATLAS-rendszer két másik teleszkóppal is kiegészült, így a belátható terület is sokkal nagyobb lett. A szakértők földközeli objektumokat figyelnek velük.

Hogy kiderüljön, egy ilyen veszélyes objektumot képes-e észlelni az ATLAS, minden eddigi információt „elzártak” a rendszer elől. Emiatt a nulláról kellett elkezdeni a kutatást, ami 2020 decemberében kezdődött és 2021 márciusáig tartott. A projekten 18 ország több mint 100 kutatója dolgozott.

A munka során a teljes észlelési folyamatot végigvitték, kezdve az első észleléstől egészen odáig, hogy meghatározzák, becsapódhat-e a Földbe, és ha igen, akkor hol és mikor.

Az ATLAS jól vizsgázott, a rendszer pedig azt is megállapította, hogy az objektum mérete 270-410 méter közötti lehet. Azt is kiszámolta, hogy 20 millió kilotonna dinamit felrobbantásával lenne egyenértékű a becsapódás energiája, ami 10 ezerszer nagyobb, mint a 2013-as cseljabinszki meteoré volt. Az Aphopis helyileg pusztító lenne, globálisan viszont nem okozná az emberiség kihalását.

Az egyik legveszélyesebbnek tartott égitestet is megnézi a NASA hazafelé tartó szondája

A 2004-ben észlelt Apophis nevű kisbolygó a következő száz évben háromszor is megközelíti a Földet.

Az objektumot 2020 decemberére sikerült teljesen azonosítani, az viszont csak 2021 márciusára derült ki, hogy nem fog a Földbe csapódni sem 2029-ben, sem a következő 100 évben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!