szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Harvard Egyetem kutatói egy meglévő 3D-nyomtatási technológiát dolgoztak át, hogy működő szívizmot hozzanak létre.

A kutatók korábban nyomtattak már szívet szilikon, sőt, a páciensből származó sejtek segítségével is, ám az így elkészült produktumok finoman szólva sem voltak tökéletesek. Ezen próbáltak meg változtatni a Harvard Egyetem kutatói.

A szakemberek egy olyan 3D-nyomtatási technológiát fejlesztettek ki, aminek köszönhetően képesek hosszú szív mikrofilamentumok (mikroszkopikus fehérjeszálak) nyomtatására, amelyek aztán izomszerű szálakká fejlődnek, amik képesek az összehúzódásra. Az új módszerrel imitálni lehet a szív összehúzódását, miközben az izmok elég erősek ahhoz, hogy azt egy beteg szerv kezelésére lehessen felhasználni.

A kutatók a nyomtatáshoz őssejteket használtak – olyanokat, amelyek még bármilyen sejtté képesek átalakulni – amikhez kollagén fehérjét, valamint a kötőszövetek kialakításához használt sejteket adtak. Mindez egy sűrű szövetet eredményezett. Ezzel ugyan csak a szív egy kis részét lehet kinyomtatni, de így is komoly segítség lehet a kezeléseknél. Hasznos lehet például akkor, ha egy szívrohamon átesett ember szívén keletkező hegesedést kell „kijavítani”.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!