szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók eddig úgy gondolták, hogy 100 százalékos páratartalom mellett 35 Celsius-fokos hőmérséklet az, amit az emberi szervezet képes elviselni, ám egy friss teszt alapján úgy tűnik, a tűréshatár jóval alacsonyabban van.

A szakemberek régóta figyelmeztetnek már, hogy a globális felmelegedés miatt a hőhullámok egyre hosszabbá és gyakoribbá válnak, és sajnos egyre melegebbek is lesznek. A meteorológusok minden alkalommal figyelmeztetnek, hogy a hőség egészségügyi problémákhoz vezethet, ám ez elsősorban az időseknek, vagy valamilyen betegségben szenvedőknek szól. Éppen ezért felmerül a kérdés: mi az a pont, amikor már egy fiatal, egészséges ember számára is túl meleg lehet a meleg?

A The Conversation éppen erre a kérdésre kereste a választ, és úgy találták: ez nemcsak a hőmérsékleten, a páratartalmon is múlik, a kettő kombinációja pedig sokkal hamarabb okozhat bajt, mint azt a kutatók eddig gondolták.

Kiszámolták: tényleg egyre több hőhullám lesz Magyarországon

Az elmúlt egy hónap időjárása pontosan beleillik a felmelegedést mutató trendbe.

A szakemberek a kettő kombinációját nedves hőmérsékletnek (wet-bulb temperature, WBT) nevezik: egy vízzel átitatott textillel borított hőmérőről leolvasott hőmérséklet, amely körül levegő áramlik.

2022 májusában és júniusában a pakisztáni Jacobabadban 33,6 Celsius-fok nedves hőmérsékletet mértek, ami már közel van az emberi alkalmazkodóképesség elméleti felső határához. Egy 2010-es tanulmány szerint ez a határ 35 Celsius-fok nedves hőmérsékletnél van. Ez 100 százalékos páratartalom mellett 35, 50 százalékos páratartalom mellett 46,1 Celsius-fokot takar. Ilyenkor a szervezet már nem tudja izzadással stabilan tartani a belső hőmérsékletét.

Szenved a hőségtől? Így lehet pihentetőbb az alvás éjszaka

Két, az alvással foglalkozó brit szakember korábban összefoglalta, mi mindent érdemes tenni annak érdekében, hogy az alvásunk a hőségben is pihentető legyen.

A lap azt írja, hogy ezt az értéket laboratóriumi körülmények között még nem tesztelték embereken – most azonban igen, és ez még nagyobb aggodalomra ad okot.

A Pennsylvaniai Állami Egyetem laboratóriumában fiatal, egészséges férfiakat és nőket tettek ki hőstressz hatásának. Minden résztvevők lenyelt egy kis kapszulát, ami adatot szolgáltatott arról, milyen hőmérsékletű a szervezetük. Ezután a szimulációs kamrába zárták őket, ahol minimális, hétköznapi tevékenységet – evés, főzés, stb. – kellett végezniük. Eközben a szakemberek emelték a kamra hőmérsékletét, és figyelték, miként változik az alany szervezetének hőmérséklete.

Térképre tették, hol nem lesz élhető a Föld, ha továbbra is ilyen ütemben pusztítjuk a bolygót

A klímaváltozás okozta, abnormális jelenségek a világ minden pontját érintik. Ezek egyik legsúlyosabb következménye, hogy bizonyos területeken néhány évtized múlva már lehetetlen lesz élni.

A felső elméleti határ jóval alacsonyabban van, mint azt a tudósok korábban megállapították. Ezek szerint

31 Celsius-fok nedves hőmérsékletnél van a tűrőképesség,

ami 100 százalékos páratartalomnál 31 fokot, 60 százalékos páratartalomnál 38 Celsius-fokot jelent.

A lap szerint a probléma az, hogy a világon tapasztalható hőhullámok már nemcsak megközelítik, de át is lépik ezt a határt. Márpedig egy ilyen kombináció amellett, hogy veszélyes a fiatalokra, az idős és beteg emberekre nézve akár súlyos, halálos kimenetelű is lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!