szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A digitalizáció jegyében december 12-től újfajta módszerrel dolgoznak majd a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) jegyellenőrei.

Decembertől egy új adatkiolvasási technológia bevezetésével teszi egyszerűbbé a jegyellenőrök munkáját a BKK. Közleményük szerint a rendszert már tesztelik, hamarosan több száz dolgozó automatikusan is tudja rögzíteni az utasok adatait, így rövidebb lesz a pótdíjazás ideje, és javul a rögzített adatok minősége is.

A módszer lényege, hogy pótdíjazáskor az elektronikus személyi igazolványok és útlevelek adathordozóin található személyi adatokat egy érintéssel automatikusan lehet rögzíteni a jegyellenőri alkalmazásban. Ennek köszönhetően, ha az ellenőr elkéri az e-személyit vagy az e-útlevelet, nem lesz szüksége arra, hogy tételesen feljegyezze a kért adatokat. Fontos tudni, hogy a jegyellenőrök készüléke – az eddigi pótdíjazásokkal megegyező módon – kizárólag a mindenképp szükséges adatokat rögzíti, és azokat csak a pótdíj követelések behajtási folyamata során használja fel.

Magyarországon egyedülálló jegyvásárlást tesztel a BKK a reptéri busz vonalán

Magyarországon eddig sosem alkalmazott, de a világ több pontján már jól működő, a közösségi közlekedéshez hozzáférést biztosító digitális megoldást tesztel a Budapesti Közlekedési Központ, a K&H, a Mastercard és a Monet+. Gyorsabbá és egyszerűbbé válhat a rendszer.

Az új technológiának köszönhetően jóval rövidebb lesz a pótdíjazás ideje, és javul a rögzített adatminőség is. Azoknál, akik még nem rendelkeznek adathordozót tartalmazó irattal, az információkat az eddig alkalmazott módszerrel kell rögzíteni. Az új technológiát várhatón 2022. december 12-től vezeti be a BKK.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!