szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több szempontból is különleges az a kéthegyű, fa fegyver, amellyel a korai ember vadászhatott – akár közepes méretű vadakat is el lehetett ejteni vele.

Különleges leletre bukkantak a németországi Schöningen városában: egy 300 000 évesre datált vadászfegyverre, amely új megvilágításba helyezi a korai ember famegmunkálási képességeit.

A fegyverként használt bot kétvégű volt, és a vizsgálata során kiderült, hogy használat előtt nagy gondossággal lekaparták, kiszárították és lecsiszolták. Ez pedig rávilágít arra, hogy – szemben a korábbi feltételezésekkel – a korai ember famegmunkálási technikái sokkal fejlettebbek és kifinomultabbak voltak.

Mint Annemieke Milks, a Readingi Egyetem régészeti tanszékének munkatársa kiemeli, a fa szerszámok felfedezései „forradalmasították” a korai emberek viselkedésének megértését.

Már 55 000 éve is trófeaként gyűjtötte a neandervölgyi ősember a leölt állatok koponyáit

Régészek egy vélhetően vadászszentélyként használt barlangban több állat koponyáját találták meg, és számos érdekes megállapítást tettek a kőkorszaki vadászok szokásairól.

Az eredmények szerint ugyanis a korai emberek már jól ismerték a fa tulajdonságait, és olyan kifinomult famegmunkálási képességeket tudtak felmutatni, amelyeket napjainkban is alkalmazunk.

A PLoS ONE folyóiratban megjelent tanulmány egyik társszerzője, Dirk Leder kiemeli, a feltárt fegyver 77 centiméter széles volt, lucfenyő ágából készült, ráadásul még aerodinamikus is ergonomikus is volt – mindezek pedig még alkalmasabbá tették a dobófegyvert az állatok levadászására. Ráadásul többször is újra felhasználták őket.

A feltárt fa dobóbot.
V. Minkus / PLoS One

Mivel könnyűek voltak, az eldobásuk is könnyebb volt, mint mondjuk egy lándzsáé, és így az egész közösség kivehette a részét a vadászatból – akár a gyerekek is, így ők is megtanulhattak dobni és vadászni.

Mint az Interesting Engineering a tanulmány megállapításait összegezve megjegyzi, a jelek szerint a dobóbotokat a korai ember személyes tárgyként kezelte, nem pedig egyszerű használati eszközként – erre enged következtetni, hogy minden részletében finoman ki volt dolgozva.

A kéthegyű dobóbottal minden bizonnyal közepes méretű vadakra, valamint kisebb zsákmányokra vadásztak, mint mondjuk nyulakra vagy madarakra.

Az emberek pörgetve dobhatták el az eszközt, mint egy bumerángot, így rendkívüli erővel és pontossággal indulhatott meg az áldozat irányába – akár 30 méterről is eltalálva, és elpusztítva azt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!