szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bosszankodott már azon, hogy egy filmet nem tudott megnézni azért, mert Magyarországon lakik? Ennek a földrajzi megkülönböztetésnek vetnének véget az EU-ban: kiterjesztenék a földrajzi blokkolási korlátozásokat az audiovizuális szektorra, beleértve a streamingplatformokat is. Ez viszont megrémített néhány ellenoldali érdekelt felet, akik arra figyelmeztetnek, hogy a földrajzi blokkolás tilalma az egész iparágat veszélybe sodorná.

Ma nem lepődünk meg azon, hogy akár országonként is eltérhet a streamingszolgáltatók, például a Netflix kínálata. Ez a területi licencszerződések eredménye, amelyekre a szórakoztatóipar épül.

Úgy tűnik, az EU-nak mégis elege lett e földrajzi blokkolásból, és az európai törvényhozók szerint szükséges lehet a versenyfeltételek kiegyenlítse és a felesleges akadályok elhárítása. Ennek kapcsán nyújtott be egy jelentést az Európai Parlament Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottsága (IMCO),
amelyben azt javasolja az Európai Bizottságnak, hogy kezdje meg a jelenlegi földrajzi blokkolásról szóló rendelet átfogó felülvizsgálatát, és 2025-re tegyen javaslatot új szabályokra – írja a Torrent Freak.

A jelentés számos javaslatot megfogalmaz a jelenlegi szabályok javítására és bővítésére. Ezek közé tartozik a földrajzi blokkolás tilalma alóli mentesség feloldása az audiovizuális ágazatban. (Ide sorolhatók például a zenék, sorozatok, filmek.) Ez ugyanis potenciális előnyökkel járna a fogyasztók számára, például a tartalmak határokon átnyúló szélesebb választékának elérhetőségére. A javaslatok nem tartalmazzák az összes területi engedély eltörlését az EU-ban, és figyelembe veszik az iparágra gyakorolt lehetséges hatásokat is.

Egyes iparági bennfentesek azonban másképp látják a kérdést. Közéjük tartozik a Creativity Works! (CW) nevű koalíció, amely szerint a földrajzi alapú korlátozás technológiája kulcsfontosságú, és feloldása eurómilliárdokba kerülhet Európának.

Hogy miért gondolják így, az könnyen megérthető, ha eláruljuk, hogy a koalíció tagja például a közvetítési jogokat országonként (régiónként) külön-külön értékesítő Premier League is.

A CW álláspontja szerint a mindent a piaci szereplőkre bízó szabadság, illetve a területi kizárólagosság lehetősége nélkül Európa kulturális ágazatai elveszítenék azt a pénzügyi modellt, amely lehetővé teszi az Európa kulturális sokszínűségét tükröző tartalom előállítását, marketingjét és terjesztését. Ráadásul az ágazat oroszlánrészét foglalkoztató kkv-k éreznék először a hatást, ami jelentős sokkhatásnak tenné ki az európai gazdaságot. A páneurópai licencek bevezetése piaci koncentrációt eredményezne mind a gyártás, mind a kiadás, mind a terjesztés terén, mivel az európai piacon csak néhány szereplő tudna versenyezni, a kisebb szereplők rovására – írja közleményében a koalíció.

Úgy gondolják, hogy a földrajzi blokkolás teljes betiltása katasztrófa lenne, amely munkahelyek millióit és több százmilliárd eurós bevételt veszélyeztetne, miközben sok fogyasztó számára drágább előfizetéseket eredményezhet. Emellett tízezer európai mozit, több mint 8500 európai VOD-filmhez való hozzáférést és az európai filmköltségvetés felét fenyegetné. Azt is hozzáteszik, hogy több mint 100 millió európai szurkoló fizethet majd többet ugyanazon sportközvetítések megtekintéséért, miközben a nagy digitális streamingplatformok kénytelenek lesznek jelentős emeléseket bevezetni a fogyasztók számára számos európai országokban.

Persze érthető, hogy a filmipar aggódik a jelenlegi állapotot felborító jogszabályok miatt. Az IMCO-jelentés azonban nem javasolja a területi licencek nagykereskedelmi tilalmát, mindössze azt szeretné, hogy a tartalmak elérhetők legyenek azokban a régiókban is, ahol jelenleg nem.

A Communia digitális jogvédő szervezet támogatja a javaslatokat, amelyek kialakítását részben maga is segítette. Szerinte a jelentés egyértelművé teszi, hogy a szórakoztatóipar többet tehet az ügyfelek kiszolgálása érdekében minden régióban. Ez az a következtetés, amivel a jogtulajdonosok nem elégedettek. „Ha jól csinálják, a földrajzi blokkolás megszüntetése minden európai számára több legális hozzáférést biztosítana az audiovizuális tartalom változatosabb kínálatához és egy virágzó kulturális szektorhoz, amely végre abbahagyhatja azt az állítást, hogy az emberektől a kultúrához való hozzáférés megtagadása bárki érdeke" – írják.

Egyelőre persze még semmi sincs kőbe vésve. Úgy tűnik azonban, hogy a jelen ajánlások egyensúlyt keresnek a szórakoztatóipar és a nagyközönség érdekei között.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!