szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Összehangolt akciókban számoltak fel egy sor online bűnbandát az Interpol vezényletével szerte a világban. Jelentős összegeket sikerült így lefoglalni, pénzben és vagyontárgyakban egyaránt.

Adathalászatban, befektetési csalásokban, kamu online áruházak üzemeltetésében és romantikus átverésekben egyaránt utazott az a 3950 csaló, akik kezén csattant a bilincs egy nemzetközi rajtaütés során – számolt be az Interpol nyomán a The Record. A műveletben további 14 643 lehetséges gyanúsítottat is azonosítottak a hatóságok.

Az Operation First Light 2024 nevű műveletben 61 ország rendvédelmi szervei vettek részt, és összesen 257 millió dollár, azaz körülbelül 94 milliárd forint összértékben foglaltak le a különféle vagyontárgyakat. Ezek között – a készpénz és kriptovaluta mellett – voltak ingatlanok, luxusjárművek, drága ékszerek és egyéb nagyértékű tárgyak is – de 6745, a csalárd tevékenységekhez használt bankszámlát is befagyasztottak.

Az egyik csalótól – aki kompromittált üzleti e-mailekkel dolgozott – 331 ezer dollárt, azaz körülbelül 121 millió forintot foglaltak le, melyet egy spanyol áldozat küldött gyanútlanul egy hongkongi személynek. Egy másik esetben az ausztrál hatóságok 3,7 millió dollárt szereztek vissza.

Feladtunk egy hirdetést a Facebook Marketplace-en. Ami utána történt, az tanulságos: aki nem figyel, annak az összes pénzét leemelhetik

Hogy önnek már ne kelljen: feltettünk egy hirdetést, és hagytuk magunkat, bedőltünk az AirPodsunkért szinte azonnal bejelentkező csalónak a Facebook Marketplace-en. Majdnem teljesen végigvittük azt, amit tőlünk kért, és kijelenthető: mára egészen profik lettek a csalások. Ugyanakkor, ha figyel néhány intő jelre, kibabrálhat a pénzére utazó kiberbűnözőkkel.

Isaac Kehinde Oginni, az Interpol pénzügyi csalásokkal és korrupcióellenességgel foglalkozó központjának igazgatója kiemelte: az ekkora csalóhálózatok felszámolásával nemcsak a közösségeket védik, de csapást mérnek a szervezett nemzetközi bűnbandákra is, melyek fenyegetést jelentenek a „globális biztonságra”.

Egy ekkora rajtütés bizonyosan nagy csapást jelent az online csalásokban utazó rosszindulatú feleknek, ám az is biztos, hogy ezzel nem fognak eltűnni az ilyen csalások, mint azt a LockBit idei példája is mutatta.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!