szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy-egy új készség elsajátítása időigényes, nem mellőzhető a gyakorlás. Amerikai kutatók viszont találtak egy módszert, amellyel állításuk szerint a hagyományos módoknál hamarabb elérhetjük a célt.

Bár egy-egy új készség elsajátításánál a legfontosabb eszköz a gyakorlás, az Oregoni Egyetem kutatói azt állítják, találtak egy módszert, amely sokat segíthet az eredmény elérésében. Bár vizsgálataikat egereken végezték (mivel sokkal könnyebb tanulmányozni, hogy mi történik egy rágcsáló agyában, mint egy emberében), úgy gondolják, hogy az eredményeik az emberi tanulásra is átvihetők. Röviden összefoglalva arról van szó, hogy az új készség elsajátításával kapcsolatos passzív ingerek is javíthatják, felgyorsíthatják az akár komplexebb tanulási folyamatot.

Kísérleteikben egereket próbáltak betanítani hangok csoportosítására: különböző frekvenciamodulált hangok között kellett különbséget tenniük. Amikor az állatok egy résbe tették az orrukat, megszólalt egy hang. Azt kellett eldönteniük, hogy a hang emelkedő vagy ereszkedő-e, és ennek megfelelően kellett két másik rés közül választaniuk. Ha jól döntöttek, jutalmat kaptak.

Az egereket három csoportba osztották. Az első csoport csak aktív (gyakorláson keresztüli) képzésben részesült, a második aktív és passzív képzést is kapott (ez utóbbi során hangokat hallhattak anélkül, hogy bármit kellett volna tenniük), végül a harmadik csoport csak passzív képzésben részesült. Az eredmények egyértelműek voltak: azok a rágcsálók, amelyek passzívan is érintkeztek a hangokkal, ügyesebbek voltak, mint a csak aktív képzésben részesültek. Ez a megállapítás független volt attól, hogy a passzív hatást összekötötték-e az aktív edzéssel vagy ez az aktív edzés előtt történt-e.

Az, hogy az állatok passzívan is ki voltak téve a hangoknak, lehetővé tette, hogy gyorsabban tanuljanak. A munkájukat az eLife folyóiratban közlő kutatók szerint ezt az magyarázza, hogy az agyuk már ismerte a hangokat, és jobban tudott magára a feladatra koncentrálni, másként fogalmazva már fel van készítve arra, hogy gyorsabban hozza létre az érintett neuronok közötti kapcsolatot. Mindez segít megmagyarázni azt, hogy miért egészítheti ki olyan jól az idegen nyelvű filmnézés a nyelvtani gyakorlatokat és a szókincs-tanulást, vagy hogy profi zongoraversenyek felvételeinek meghallgatása miért segítheti a kezdő zenészeket saját mesterségük fejlesztésében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!