Magyar árakkal itt vannak a Samsung eddigi legjobb telefonjai: megjött a Galaxy S25-széria
Emberszerű mesterséges intelligenciát igyekezett összerakni legújabb csúcstelefonjai felhasználóinak a Samsung. Bemutatkoztak az S-széria legújabb modelljei, melyekről a gyártó azt hirdeti: minden eddiginél hatékonyabban segítenek majd a mindennapi dolgok intézésében.
Mintegy 15 százalékkal kisebb káva a képernyő körül, 37 százalékkal gyorsabb processzor, 200 megapixeles főkamera – ezek egy új okostelefon azon tulajdonságai, amik a gyártók szerint már alig érdekelnek valakit. Nem is igazán ezen a téren fejlesztenek, a hardver újabban éppen csak egy kicsit lesz jobb, helyette a szoftvertől és azon belül a minél fejlettebb mesterséges intelligenciás képességektől várják, hogy a felhasználók tömegei mondják majd: ez kell nekem, most.
Jelen esetben Samsung Galaxy S25-ökről van szó, a piacvezető gyártó zászlóshajóiról, melyek idei modelljeit szerda este mutatták be San Franciscóban. Mi azért menjünk sorban, és nézzük, hardverből mit kap a pénzéért, aki bizalmat szavaz az S-széria újdonságainak.
Hagyományos módon három modellt tervezett a Samsung. (A pletykák szerint egy negyedik, Galaxy S25 Slim is érkezhet idén, valamikor tavasszal.) A Galaxy S25 alapmodell 6,2 hüvelykes képernyővel rendelkezik, az S25+ egy 6,7 hüvelykes panelt kapott, a csúcsmodell S25 Ultra pedig 6,9 hüvelyken hívja fel magára a figyelmet. (A Samsung ezúttal is lekerekített sarkokat alkalmaz, így a kijelzők ténylegesen látható, hasznos területe 0,1–0,2 hüvelykkel kisebb.) Az AMOLED technológia és az 1–120 Hz közötti dinamikus frissítési ráta mindhárom modellnél adott. Az Ultra kijelzőjét Gorilla Glass Armor 2.0 felület védi, a másik két mobilt Victus 2. A hátlapján mindegyik Victus 2 borítást visel.
Közös még a 3 nm-es csíkszélességgel gyártott Qualcomm Snapdragon 8 Elite processzor, az androidos világ jelenlegi legerősebb chipje. Melyből ráadásul a Samsung telefonjai egy „for Galaxy” jelzéssel ellátott verziót kaptak, ez valamivel magasabb órajelen ketyeg, és ami még fontosabb, kifejezetten ezekre az eszközökre optimalizálták. A gyártó szerint ennek eredménye, hogy a tavalyi modellhez képest a processzor (CPU) teljesítménye 37 százalékkal lett nagyobb, az MI-feladatokat segítő neurális feldolgozóegység (NPU) 40 százalékkal erősebb, a grafikai vezérlő (GPU) pedig 30 százalékos teljesítménynövekedést mutat.
Az erőforrásigényese folyamatoknál, például játékoknál jöhet jól a továbbfejlesztett hőelvezetés – ez praktikusan 40 százalékkal megnövelt párakamrát jelent –, és ugyanitt érdemes megemlíteni a chip ügyesebb ray-tracing-képességét, amely annyit tesz, hogy a korábbiaknál valósághűbb játékok is zökkenőmentesebben futnak el az S25-ökön.
A számítási kapacitás kiteljesedését mindhárom modell mindegyik verziójában 12 GB RAM segíti – nem lehet elégszer leírni, mennyire jó, amikor egy gyártó már nem a filléres hozzávaló visszanyesésével akar spórolni egy mobilcsalád kisebb-olcsóbb modelljeiben. Az S25 128/256/512 GB-os tárhellyel kerül forgalomba, az S25+ 256/512 GB-tal, az S25 Ultrával szemezőknek 256 GB, 512 GB és 1 TB között kell választaniuk.
Képi fronton újdonság, hogy az Ultra modellnél az eddig 12 megapixeles ultraszéles látószögű egység 50 megapixeles lett (f/1.9), az olcsóbb modelleknél maradt a 12 megapixel (f/2.2). Hogy gyakorlatban mire képesek fotós-videós téren az S25-ök, arról inkább nem a papírforma és a kiadás előtti szoftver alapján értekeznénk, hanem jövő heti tesztünkben számolunk majd be, gyakorlati tapasztalatokkal, részletesen. Most talán csak annyi, hogy ígéretes funkció a videóknál a hangsávszerkesztő, amellyel a felhasználók az egyes hangkategóriák – köztük a beszédhang, a tömeg, a szél, a zene, a természet, valamint egyéb háttérzajok – elkülönítésével szabályozhatják, hogy mit hangosítsanak fel vagy szűrjenek ki teljesen.
Ezt az IP68-as vízállósággal védett hardveregyüttest – a készülékek mérete szerinti sorrendben – 4000, 4900 és 5000 mAh kapacitású táplálja. Nem rossz, nem is kirívóan jó. A legkisebb modell 25 Wattal tölthető, a két nagyobb 45 wattos töltési lehetőséget kapott. (Persze töltőt ezúttal sem, így a középgyors töltés eléréséhez vennie kell külön adaptert is, akinek még nincs otthon ilyenje.)
Az emberszerű telefon
A Samsung szerint az S25-ökben az igazi érdekesség az Android 15 operációs rendszeren futó One UI 7, illetve mindennek a mesterséges intelligenciás képességei. Azt már tavaly, az S24-család érkezésekor megírtuk, hogy a nagy gyártók közül a Samsung léptette be először okosmobiljait az MI-korszakba – nos, most erre tesznek rá egy lapáttal azzal az ígérettel, hogy az újabb rendszerrel már úgy lehet kommunikálni, mintha egy embertársát kérné meg valamire a felhasználó.
Az első benyomásaink szerint fogalmazzunk úgy, hogy: legfeljebb majdnem. Egy ember esetében ugyanis nem kell azon gondolkodni, hogy „melyik részétől” kérünk valamit, itt viszont muszáj. Van olyan kérésfajta, amelyet a Google Asszisztens tud teljesíteni, mást a Gemini Live, megint máskor a Samsung saját Bixby nevű megoldása dolgozik. A gond az, hogy ezeket nem ugyanott, nem ugyanúgy lehet munkára bírni, ráadásul valamelyik MI tud már magyarul is, valamelyik nem, így a felhasználónak illene fejben tartania azt is, hogy mikor milyen nyelven szól a mobiljához. A Samsungnál az a mondás, hogy „gyorsan megszokja az ember”, de a mi első benyomásaink szerint ez egy gyerekbetegség, amit nagyon hamar illene kinőni. Pont ilyen apró kényelmetlenségeken múlik az, hogy egy technológiát vagy szolgáltatást gyorsan megszeretnek az emberek, vagy értékelik, de néhány házibulis-álleejtős demonstráció után valójában sosem használják.
TM Roh, a Samsung elnöke és a mobilkommunikációs üzletágának vezetője egyébként úgy fogalmazott, hogy „Galaxy S25 széria utat nyit egy MI-alapú operációs rendszernek, amely alapvetően megváltoztathatja, nemcsak azt, ahogyan a technológiát használjuk, hanem azt is, ahogyan mindennapjainkat éljük”. Ezzel, ebben a formában egyet tudunk érteni: ez az út megnyitása, az egyik első lépés, annak amúgy nem rossz.
A lényeg, hogy már nemcsak egy kérdést lehet feltenni a mesterséges intelligenciának, amire válaszolni tud, hanem meg lehet kérni különféle dolgok elvégzésére. Például a „keresd meg a legközelebbi vegán éttermet a környéken, ami állatbarát, és küldd el a címét Lacinak” kérésből az MI érti, hogy a telefonnak (és tulajdonosának) a tartózkodási helye környékére kell koncentrálnia, azon belül le kell szűrnie a vegán éttermeket, majd ki kell derítenie, melyik az állatbarát, ezután pedig a kontaktlistából ki kell keresni a Laci néven emlegetett személyt, majd neki az előző kutakodás eredményeként előállított étterem helyét el kell küldenie neki. Vagy „keresd meg a Bayern München következő meccsét, és tedd be a naptáramba”. Esetleg: „készítsd szöveges összefoglalót a videóból, és mentsd el jegyzetként”. Ennyiből már érthető, miről van szó, és nem is hangzik rosszul. Hogy mire képes a gyakorlatban, illetve mennyire kényelmes használni, arról szintén tesztünkben értekezünk majd.
A további MI-alapú funkciók közé tartozik még a tavaly debütált bekarikázással keresés, amely ezentúl ügyesebben érti majd, mit is karikázott be a képernyőn az ember, és várhatóan mit is szeretne azzal kezdeni. Továbbá: a felhasználóknak elég csak egyszerűen kérniük, és intuitív módon találhatják meg a keresett fényképet a Galériában, vagy módosíthatják a megjelenített betűtípusok méretét a Beállításokban. Ez utóbbiakért viszont már a Samsung Bixby felel, amely továbbra sem tud magyarul. Például románul viszont néhány hete már igen, és a Samsung szerint ez jó jel arra nézve, hogy bármikor érkezhet a magyar nyelvi csomag a rendszerbe.
Idő van rá, ugyanis a Galaxy S25-ösökre hét generáción át adnak majd operációsrendszer-frissítést, a szoftver tehát nem hamar fog elavulni. Biztonsági frissítéseket hét éven át ad ki a készülékekre a Samsung.
Elérhetőség, árak, ingyenes extrák
A Samsung Galaxy S25 Ultra ezüstkék titán, fekete titán, szürke titán és a kissé furcsán hangzó „fehéres szürke titán” színekben kerül piacra. A Galaxy S25 és S25+ pedig ködös ezüst, tengerészkék, jeges kék és menta színekben lesz elérhető.
A bejelentéstől már előrendelhető mindegyik modell a Samsung Webáruházban, a szolgáltatóknál és több jól ismert partnernél. Aki közvetlenül a gyártónál ad le előrendelést (február 6. nap végéig), az duplázott tárhellyel kapja majd kézhez az eszközt, ami az árlista alapján 30–100 ezer forintos értékkel bír. (Ez értelemszerűen azt jelenti, hogy a legnagyobb tárhelyű verziókat nem éri meg rendelni, azokra ugyanis már nem tudnak mit rátenni.) Merthogy a Galaxy S25 alapmodell 128/256/512 GB tárhely esetén 380/410/500 ezer forintba fog kerülni. A Galaxy S25+ tárhelye 256/512 GB lehet, ezekért 500/550 ezer forintot kell fizetni. A Galaxy S25 Ultrából a 256 GB-os 600 ezer forintba kerül, az 512 GB-os 670 ezerbe, az 1 TB tárhellyel szerelt kiadás pedig 770 ezer forintos árcímkét kapott.
Minden Galaxy S25 készülékhez hat hónap Gemini Advanced-használatot és a Google Drive-van 2 TB-nyi tárhelyet biztosító előfizetés jár. További extraként a vállalat kiterjeszti egy tavalyi együttműködését, és a március 31-ig megvásárolt Samsung Galaxy S25, 25+ és 25 Ultra és Galaxy Ring okoseszközökhöz a felhasználók egy 70 ezer forint értékű egészségügyi szűrőcsomagot igényelhetnek 2025. április 30-ig a Samsung Members alkalmazáson keresztül a Doktor24 magánegészségügyi szolgáltatónál.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.