szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ha túlélik az űr zord körülményeit az organizmusok, az egy, az élet eredetét pedzegető elméletet is igazolhat.

Fontos dologra készül a NASA a Nemzetközi Űrállomáson (ISS): az asztronauták egy jövőbeni űrséta során mikrobiológiai mintákat terveznek venni az űrállomás külsejéről, hogy megvizsgálhassák, hogyan viselkednek és fejlődnek a mikrobák ilyen zord környezetben.

A mintákat egészen pontosan az ISS létfenntartó rendszereinek közelében fogják majd begyűjteni. Ebből kiderülhet, hogyan juttatja ki a mikroorganizmusokat az űrbe az ISS – már ha egyáltalán. A gyűjtött mintákat a Földön fogják kielemezni a NASA erre szakosodott programja keretében.

Mint a Gizmodo kifejti: ugyan a szkafandereket a küldetések előtt sterilizálják, az emberek olyan mikrobiomot hordoznak, mely tele van létfontosságú mikrobákkal. Ezeket nem lehet, nem mellesleg: nem is szabad „eltávolítani”. Tehát, amikor az űrhajósok az űrbe indulnak, több trillió mikroorganizmust is magukkal visznek. Nem is beszélve a rakományról és a vitt élelmiszerekről.

A valaha látott legszebb fotót készítették el a Tejútrendszerről a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről – fotó

Don Pettit, a NASA rangidős aktív űrhajósa már 69 éves, de még jelen pillanatban is a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén dolgozik. A fotói egészen lenyűgözők.

A földivel szemben azonban az űrállomáson lévő mikrobiom elég más. A mikróbáknak ugyanis zord körülményeket kell elviselniük: a surgárzás és a mikrogravitáció is nehezíti a túlélésüket. Néhány azonban remekül veszi ezeket az akadályokat, sőt: amellett, hogy túlél, még szaporodni is képes.

Az egyedülálló környezet még olyan mikrobiális mutációkat is létrehoz, melyek a Földön nem is léteznek.

Ez az, ami különösen érdekli a tudósokat is: a szélsőséges környezetnek ellenálló életformák. Az asztronauták gyakran vesznek mintákat az ISS belsejéből, hogy nyomon kövessék az űrállomás egyedi mikrobiomát; a külső mintavétel azért szükséges, mert az ISS szellőzőin keresztül valószínűleg az űrbe juttatja ezen mikróbák egy részét.

A külső minták eredményei egyúttal azt a hipozétist is alátámaszthatják, hogy az élet a galaxis más részein keletkezett, mielőtt elérte és „kolonizálta” volna a Földet. Ehhez azonban valamilyen „ősi mikrobának” túl kellett élnie a zord űri körülményeket, mielőtt eljutott volna a bolygónkra. Talán erről is többet tud majd a tudomány a minták kielemzése után.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!