szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Mivel a tudomány a vizet tartja az élet bölcsőjének, így kulcsfontosságú kérdés, hogy miként kerülhetett a Földre az anyag. Egy új tanulmány eredménye írhatja felül mindazt, amit ezzel kapcsolatban vélt a tudomány.

Régóta próbálják már megfejteni a tudósok, hogy miként kerülhetett víz a Földre. A vezető elmélet szerint a bolygó vízkészlete azután jöhetett létre, hogy a hidrogénben gazdag sziklák és üstökösök becsapódtak a planétába. Az Oxfordi Egyetem tudósai azonban megkérdőjelezték ezt az elméletet, és úgy vélik, a víz valójában végig a bolygó építőelemei közé tartozhatott.

A Science Alert beszámolója szerint a szakemberek az olyan ritka meteoritokat vizsgáltak, amelyek enstatit chondrit (EC) néven ismertek, és amelyek összetételükben hasonlóak azokhoz a kőzetekhez, amelyekből a Föld felépült. Ehhez a XANES (X-Ray Absorption Near Edge Structure) nevű spektroszkópiai eljárást hívták segítségül, amely röntgensugárzást használ az anyagok kémiai ujjlenyomatának meghatározására. A vizsgálat során a csapat elegendő hidrogént talált ahhoz, hogy azt gyanítsák, az óceánok minden különösebb külső hatás nélkül keletkezhettek a Földön.

Az erről szóló publikáció az Icarus című tudományos lapban jelent meg.

Mikrovillámlás lehetett az élet szikrája a Földön, állítja egy új vizsgálat

Egy korábbi, sokat kritizált elméletet helyeztek új megvilágításba a Stanford Egyetem kutatói, és úgy tűnik, egy, a vízcseppek által keltett mikrovillám lehetett az élet első szikrája a Földön.

A feltételezés szerint a hidrogén egyesülhetett a korai földi kőzetekbe ágyazott oxigénnel. Vagyis lényegében már 4,55 milliárd évvel ezelőtt is megvolt az összes „hozzávaló” a vízhez, ami aztán később az élet kialakulását segítette elő.

James Bryson, az egyetem tudósa szerint a vizsgálat során sokkal több hidrogént találtak, mint amennyiről korábban tudomásuk volt. Ezt az elem elhelyezkedése is alátámasztja, az ugyanis a meteorit azon részén volt, amit nem érhetett külső szennyezés.

A kutatók azt feltételezik, hogy a hidrogéngáz reakcióba léphetett ezekben a kőzetekben található vas-szulfid-ásványi pirrotittal, ami lényegében megakadályozta a szivárgást, és a meteorit belsejében tartotta a hidrogént addig, amíg a körülmények nem váltak megfelelővé a vízképződéshez.

A kutatók szerint mindez kulcsfontosságú bizonyítéka lehet annak, hogy a víz valójában mindig is a Föld szerves részét képezte.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!