szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók szerint a dinitrogén-oxid olyan hatásmechanizmusát sikerült feltárni, amiről eddig fogalma sem volt az orvostudománynak.

Világszerte milliókat érint a depresszió, így sok kutatás célja, hogy hatékony megoldást találjon a probléma kezelésére. Míg a szokásos kezelések, mint például a terápia és a gyógyszeres kezelés egyes esetekben segítenek, a betegek közel egyharmadánál sikertelenek. Emellett a hagyományos antidepresszánsok csak hetekkel a terápia megkezdése után kezdenek el hatni, amit a betegek is nehezen viselnek el.

A Pennsylvaniai Egyetem kutatói ezért egy olyan módszer keresésébe kezdtek, ami gyorsan segít enyhíteni a depresszió tüneteit, és úgy tűnik, meg is találták azt a dinitrogén-oxid formájában. Ha így nem is cseng ismerősen az anyag neve, a nevetőgáz elnevezés valószínűleg már jóval több embernek mond valamit. A tudósok most egy meglepő új mechanizmust fedeztek fel az egyébként már 180 éve ismert dinitrogén-oxid antidepresszáns hatásával kapcsolatban.

A kutatók korábban úgy vélték, hogy a nevetőgáz azáltal működik, hogy blokkolja az úgynevezett NMDA receptorokat, amelyek szinte minden agysejtben megtalálhatók, és amelyek döntő szerepet játszanak a fájdalom érzékelésében és a neuronok közötti kommunikációban. A Nature Communications című tudományos lapban megjelent publikáció szerint azonban most egy újabb hatásmechanizmusra derült fény.

A vizsgálat során egereken tesztelték a nevetőgáz hatását. Az állatok egy órán keresztül szívták be a gázt a maszkokon keresztül, ez azonban váratlan eredményhez vezetett: ahelyett, hogy az agy lenyugodott volna, a dinitrogén-oxid szinte azonnal aktivált bizonyos idegsejteket. Ezek az L5-neuronok voltak, amelyeket a cinguláris kéreg szürkeállományában azonosítottak. Ez az az agyi terület, amely az érzelmek és viselkedés szabályozásáért felelős.

Depressziós emberek beszélgettek egy orvosi mesterséges intelligenciával, az eredmény elképesztő

Amerikai kutatók szerint óriási potenciál van a mesterséges intelligencia mentálhigiénés terápiás alkalmazásában, a technológia ugyanakkor még mindig veszélyeket rejt magában.

A legtöbb érzéstelenítő megnyugtatja az agyat, majd ahogy múlik a hatása, a neuronok úgy kezdenek el ismét a megszokott módon működni. Ebben az esetben azonban az L5-neuronokat felpörgette a nevetőgáz, és még a gáz használata után is ilyen állapotban voltak. A kezelést követően az egerek viselkedése javult, többet mozogtak, és szívesen ittak édes vizet, ami a megnövekedett élvezet jele.

A kutatók kulcsfontosságú tényezőként azonosították a folyamatban az L5-neuronok SK2 nevű káliumcsatornáit. Ezek a csatornák általában lehetővé teszik a káliumionok kijutását a sejtekből, megnyugtatva azokat. A dinitrogén-oxid azonban blokkolja ezeket, aktív állapotban tartja az idegsejteket, ami gyors hangulatjavuláshoz vezet.

Ez a felfedezés megkérdőjelezi a régi, NMDA-receptorral kapcsolatos elméletet, és új betekintést nyújt abba, hogy a dinitrogén-oxid hogyan enyhíti a depressziót.

A szakemberek szerint miközben minden harmadik depressziós ember nem reagál a gyógyszeres terápiára, a nevetőgáz esetében a hatás azonnali és órákon, vagy akár egész napon át tarthat.

A kutatók ugyanakkor figyelmeztetnek, ez nem jelenti azt, hogy a dinitrogén-oxig egyfajta csodaszer lenne, sőt. A használatához orvosi felügyeletre van szükség, a mellékhatások – például hányinger – mellett pedig az sem kizárt, hogy addikció alakul ki a szerrel kapcsolatban. A szakemberek ezért a jövőben további vizsgálatot folytatnának, hogy kiderüljön, milyen módon lehet biztonságos keretek között használni a nevetőgázt, és hogyan lehet annak depresszióra gyakorolt jótékony hatását minél tovább fenntartani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!