szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kilenc év alatt bővítette olyan méretűre a saját házibarkács-projektjét a Glubux néven ismert fórumozó, hogy mostanra a teljes háztartása zöldenergiával működik.

Az ENSZ régóta arra figyelmeztet, hogy a világ elektronikai hulladékának kevesebb mint negyedét gyűjtik össze, kezelik és hasznosítják. Ez azért komoly probléma, mert egyrészt folyamatosan nő az e-hulladék mennyisége, másrészt pedig ezekben a szerkezetekben mérgező anyagok vannak, amelyek komoly környezeti terhelést jelentenek a bolygó számára.

Ilyen eszköz lehet például egy laptop, ami többek között a benne lévő akkumulátor miatt is veszélyes elektronikai hulladék. Úgy tűnik azonban, hogy az újrahasznosítást nemcsak nagyban, kicsiben is el lehet kezdeni – erre mutatott rá legalábbis a Second Life Storage nevű online fórum egyik tagja, a Glubux nevű felhasználó.

Glubux saját bevallása szerint nyolc évvel ezelőtt építette azt a rendszert, ami a mai napig tökéletesen üzemel. A háza udvarán egy fészert épített, amiben régi laptop-akkumulátorokra kötöttet rá a napelemeit, hogy egy hálózaton kívüli tápegységet hozzon így létre. A rendszer állítólag az egész házát árammal látja el, beleértve a mosógépet is – írja a Tech Spot.

Glubux

A projektje még 2016 novemberében indult el, amikor először osztotta meg terveit a fórumon. Elsőként egy 1,4 kW-os napelemsort használt, amit egy régi 24 V-os 460 Ah-s akkumulátorra kötött rá, emellé pedig töltésvezérlőket és egy 3 kVA-es invertert használt. Ezt kezdte el később bővíteni, ami végül oda vezetett, hogy mostanra több mint 1000 laptop akkumulátorát használta fel. Ezeket egyenként nagyjából 100 Ah csomagokba rendezte, és rézvezetékekkel kötötte össze őket.

Glubux mostanra 24 napelemet használ, amelyek mindegyike 400 W-os. A projekt készítője állítja, eddig egyetlen egységet sem kellett kicserélni az akkumulátor-cellák közül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!