szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Különös, egyelőre megmagyarázhatatlan dologra bukkantak a tudósok a földönkívüli élet keresése közben: két elektromágneses impulzusra, amelyek egy távoli csillagképből erednek.

A NASA és a CalTech Jet Propulsion Laboratory kutatói az Acta Astronautica tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban elismerik: nem lehet kizárni, hogy a csaknem 100 fényévnyire lévő, a Nagy Medve (Ursa Major) csillagképben észlelt ikercsillag-impulzusok idegen élethez köthetők.

A HD 89389 jelű csillag nagyobb, valamint fényesebb a mi Napunknál, és régóta egy NASA-veterán tudós, Richard Stanton figyelmének fókuszában van. A szakember még 2023-ban észlelt egy váratlan jelet, mely a csillagból indult: két, azonos és gyors impulzusra lett figyelmes, melyek körülbelül 4,4 másodperces különbséggel fényesen felvillannak, elhalványulnak, majd ismételten felvillannak.

Stanton kifejti: a jelenség „túlságosan erős ahhoz, hogy valamiféle véletlenszerű zaj, vagy atmoszférikus turbulencia okozza”. A jelet sosem észlelték még korábban, de, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy nem „valami másról” van szó, a szakember körülbelül 1500 órát töltött azzal, hogy megbizonyosodjon róla: a jel nem repülőgépektől, villámlásokból, meteorokból, vagy valamilyen rendszer meghibásodásából ered – részletezi a Futurism.

Amikor ezzel Stanton végzett, a Universe Today számára elmondta: biztos abban, hogy amit látott, azt még nem figyelték meg a Nagy Medve esetében. A dolog azonban hasonlított egy másik, még 2019-es, meglepetésszerű ikerimpulzus-észlelésre, mely egy forró gázóriásból eredt, és azóta el is nevezték Dimidiumnak – ez nagyjából 50 fényévnyire van a Földtől.

Fény derült a fekete lyukak titkára, 10 000 000 000 évre kellett visszanézni az időben

A csillagászok eddig úgy vélték, sok aktív galaxismag, vagyis szupermasszív fekete lyuk lehet a Nagy Medve csillagképnél. Az eredmény a Tejútrendszerrel kapcsolatban is új kérdéseket vet fel.

A Dimidium által kibocsátott elektromágneses impulzusok esetében eleinte úgy vélték, azokat madarak okozták, tehát igazából csak valamilyen földi zavar miatt „észlelték” őket. Stanton ezért igyekezett kiszűrni minden lehetséges, földi eredetű zavaró tényezőt – és úgy fest, hogy jelenleg semminek nem írható a számlájára ez a jelenség.

Szavai szerint jelenleg rendkívül rejtélyesek ezek az impulzusok, így nem tudható, hogy mi okozta őket. Az is lehet, hogy valamilyen, a Föld és a csillag között elhaladó dolog modulálja a csillag fényét. Korai tehát megmondani, hogy mi okozhatja – ám az már biztos, hogy valamilyen szokatlan dolog zajlik a távolban. „Míg nem tudunk meg többet, nem mondhatjuk meg azt sem, hogy a földönkívüliek is érintettek-e.”

(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!