szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

500 milliárd forintos kerettel jön az NHP+, amellyel a közepesen kockázatos kis- és közepes vállalatokat célozzák meg. Az MNB átvállalja a kockázatok egy részét. A konstrukció március 16-tól az év végéig lesz elérhető.

Változatlan feltételekkel folytatódik az Növekedési Hitelprogram (NHP), de az idei évre fennmaradó közel 500 milliárd forintos keretösszegén felül a Monetáris Tanács még további 500 milliárd forintot különített el az új, NHP+ nevű konstrukcióra – közölte a Magyar Nemzeti Bank. Ez legfőképpen abban különbözik az eddigi hitelprogramtól, hogy a jegybank a likviditásnyújtáshoz kapcsolódóan korlátozott ideig, korlátozott mértékben és összegben hitelkockázatot is átvállal a forrást kihelyező hitelintézetektől.

Az MNB rámutat, hogy az NHP meghatározó szerepet játszott a vállalati, ezen belül a kis- és középvállalati hitelezés évek óta tartó nagymértékű visszaesésének megállításában. A tartós hitelezési fordulat azonban mégsem következett be; a hosszú távú, fenntartható gazdasági növekedéshez elengedhetetlen hitelállomány-növekedés még nem indult el. A bankok kockázatvállalási magatartása nem változott, az NHP-n kívüli hitelezést túlzott óvatosság jellemzi, ebben a szegmensben az elmúlt évekhez hasonlóan továbbra is csökken a hitelállomány, annak ellenére, hogy az MNB jelentősen csökkentette az alapkamatot.

Túry Gergely

Az MNB ezért úgy értékeli a helyzetet, hogy a hitelképes vállalkozások jelentős része nem jut finanszírozáshoz az NHP keretében, az NHP-n kívül pedig csak rövid futamidőn, indokolatlanul magas kamatok mellett kap hitelt. Ezért szükségesnek tartják az ilyen vállalkozások hitelhez jutásának elősegítését, amit a hitelprogram kibővítésével érnének el. A jegybank ezentúl a likviditásnyújtáshoz kapcsolódóan a kkv-hitelezési kockázatok egy részét korlátozott mértékben és korlátozott ideig átvállalja a hitelintézetektől.

Az NHP+ konstrukcióban 500 milliárd forintos keretösszeget bocsátanak a hitelintézetek rendelkezésére. A jegybanktól így igénybe vett, 0 százalékos refinanszírozási hitelek ugyanúgy kis- és középvállalkozások hitelezésére fordíthatók, maximum 2,5 százalékos kamatláb mellett. Az új hitelprogram azonban kiegészül egy fontos feltétellel: az MNB a hitelezési veszteségek 50 százalékát átvállalja a hitelintézetektől, de legfeljebb 5 évig és évente legfeljebb az egyes hitelintézetek által az ezen konstrukció keretében fennálló hitelportfólió 2,5 százalékának erejéig. Ezzel a jegybank arra akarja ösztönözni a bankokat, hogy ne csak a jó, hanem a kkv hitelpiac legnagyobb részét kitevő közepes hitelképességű ügyfeleknek is fix kamatú, hosszú futamidejű finanszírozást nyújtsanak. A program kiterjesztése március 16-án indul, és ugyanúgy átmenetinek tekinthető, mint maga az NHP, vagyis az év végével várhatóan lezárul.

Miért leszünk rosszul, ha az autóban olvasunk, és mit tehetünk ellene?

Miért leszünk rosszul, ha az autóban olvasunk, és mit tehetünk ellene?

Szoboszlai édesapja: Dominiknak egoistábbnak kell lennie, hogy érvényesülni tudjon a sztárok között

Szoboszlai édesapja: Dominiknak egoistábbnak kell lennie, hogy érvényesülni tudjon a sztárok között

Nyakfűtéssel hódít az új francia luxusautó: megnéztük a DS N°8 szedánt és a gömbökön gördülő ikonikus elődjét

Nyakfűtéssel hódít az új francia luxusautó: megnéztük a DS N°8 szedánt és a gömbökön gördülő ikonikus elődjét

Magyar Péter: Itt az ideje, hogy Bayer Zsolt eltűnjön a közéletből

Magyar Péter: Itt az ideje, hogy Bayer Zsolt eltűnjön a közéletből