Meghívott egy orvost vacsorára? Lehet, hogy amerikai törvényt sértett vele
Kevés magyar cégvezető van tisztában azzal, milyen kockázattal és főleg mekkora pénzbírsággal járhat, ha megsérti a korrupcióellenes amerikai szabályokat. Márpedig nem is hinné, hogy azokat milyen könnyen meg lehet sérteni.
Magyarország a Transparency International nemzetközi korrupciós rangsorának első harmadában szerepel. Egy másik felmérés alapján sem rózsás itthon a helyzet; a Korrupciókutató Központ Budapest (CRCB) a közelmúltban ismertette azt a kutatását, amely szerint az Európai Unión belül a Közép-Kelet Európai térségben Románia után Magyarország számít a leginkább korruptnak.
A korrupcióellenes törekvések egyik fontos mérföldköve az Amerikai Egyesült Államok 'Foreign Corrupt Practices Act' (FCPA) elnevezésű jogszabálya, amely közvetetten sok magyar céget is érinthet. Ez ugyanis minden olyan társaságnak vagy személynek is megtiltja, hogy bárkit pénzzel vagy más formában nyújtott előnyökkel befolyásoljanak, akik jogi kapcsolatban állnak az Egyesült Államokkal.
Az amerikai korrupcióellenes kiterjednek azokra a magyar társaságokra is, amelyek például amerikai cégek ügynökeként, disztribútoraként járnak el, akár egy amerikai társaság 100 százalékos magyar leányaként tevékenykedve."A polgári szankciók között szerepel a "kötbér", a jogtalanul szerzett haszon kiadása és a bírság, míg a büntetőjogi szankciók a bírságot és a szabadságvesztést jelentik. Társaságok esetében a bírság összege adott esetben a százmillió dolláros nagyságrendet is elérheti, ahogyan arra több példa is volt már" - hangsúlyozza dr. Kovács Zoltán Balázs, a Szecskay Ügyvédi Iroda partnere.
A konkrét szabály szerint tilos pénzt vagy bármilyen értéket kormányzati tisztviselők részére átadni, ígérni, felajánlani vagy ezeket jóváhagyni azért, hogy üzletszerzési célból befolyásolják vele az érintett személy döntését. Az amerikai gyakorlat alapján nincs minimum értékhatár és folytak már eljárások költségtérítések, utazások finanszírozása, illetőleg vacsorameghívások miatt is. A "kormányzati tisztviselő" fogalma ugyancsak tágan értelmezett, így hazánkban közalkalmazottakként beletartoznak például az orvosok is.
A hatóságok számára vannak bizonyos események, amelyek kifejezetten gyanúsak és könnyen nyomozást válthatnak ki. Így például a kormányzati tisztviselők hozzátartozóival kötött szerződések vagy olyan szerződések, amelyeket az adott szolgáltatási területen különösebb ismeretekkel nem rendelkező céggel kötnek alapvetően gyanúsak. Szintén felkeltheti az amerikai hatóságok figyelmét, ha a szerződés alapján készpénzben vagy amerikai dollárban fizetnek nagyobb összeget.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!