Csúszás és átalakítás az uniós pályázatok körül
Míg itthon csúsztak a kkv-kat érintő pályázatok kiírása, addig az unióban a teljes pályáztatási menetrendet át kellett alakítani.
Idén még bőségesen számíthatnak a vállalkozások a vissza nem térítendő uniós forrásokra a GINOP-pályázatokban, de jövőre a hangsúly már a visszatérítési kötelezettséggel járó pályázatokon lesz, mindez alapvetően befolyásolja majd a beruházási és fejlesztési folyamatokat. Ráadásul átalakul a gazdaságfejlesztési pályázatok éves menetrendje, a kutatás-fejlesztési pályázatok meghirdetése előrejön júliusra, a visszatérítendő támogatási konstrukciók meghirdetése azonban 2016-ra csúszik át – derült ki a Portfolio.hu cikkéből. Az új menetrend várhatóan a hó végéig készül el. A változtatásokra azért van szükség, mert részben Brüsszel tétovázása miatt a visszatérítendő forrásokat elosztó pénzügyi közvetítői kör kiválasztási folyamata még csak a koncepcióalkotás fázisában jár. A jövő évi uniós források kifizetésének felgyorsítása érdekében előbbre hozzák a kutatás-fejlesztési és innovációs pályázatoknál (GINOP 2. prioritás).
Idén közel 900 milliárd forintos keretösszeggel közel 70 gazdaságfejlesztési pályázat jelenik meg, ami csaknem eléri a 2007-2013-as egész uniós időszakban meghirdetett gazdaságfejlesztési pályázati keretösszeget (GOP). A visszatérítendő források a 2014-2020-as időszakra 730 milliárd forintot tesznek ki, ebből a kkv-szektor külső finanszírozáshoz jutásának támogatására 225 milliárd forint, a vállalatok kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységének támogatására 202 milliárd fordítható. Informatikai-kommunikációs és távközlési szolgáltatások fejlesztésére mintegy 95 milliárd forint jut, energiahatékonysági fejlesztésekre 176 milliárd, a foglalkoztatás növelésének támogatására pedig 31 milliárd forint jut.
Itthon is csúsztak a kiírások
Mint azt korábban megírtuk, itthon is volt némi csúszás a kkv-k által leginkább várt pályázatok kiírásában. Eredetileg az összes kiírást áprilisra ígérték, de csak májusban jelent meg a Széchenyi 2020 keretében jelent meg a kisebb 5 milliárd forintos keretösszegű "Mikro-, kis- és középvállalkozások piaci megjelenésének támogatása" kkv fejlesztési-pályázat. Erre a vállalkozások 2015. június 22. és 2017. június 22. között pályázhatnak, 1,5 és 20 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatásra. Szintén csúszott és csak most jelent meg az úgynevezett kapacitásbővítési pályázat, amely ráadásul az eredetileg tervezett 80 helyett csak 65 milliárdos keretösszeggel rendelkezik. Ugyanakkor a szabad vállalkozási zónák cégeinek szánt gazdaságfejlesztési pályázat, összege emelkedett 5 milliárd forint helyett összesen 15 milliárd forintra.