Megnyílt a kínai ellen-Disneyland
A kommunista ország leggazdagabb embere építette 3 milliárd dollárból.
A kelet-kínai Nancsangban a hétvégén nyílt meg a Wanda City. A szabadtéri szórakoztatóparkot, amelyben hullámvasutak, bevásárlóközpontok és egy óriási akvárium is helyet kapott, Kína leggazdagabb embere, Vang Csien-lin több mint 3 milliárd dolláros beruházással valósította meg. A tulajdonos elmondta: az a célja, hogy a kínai kultúrán alapuló globális brandet alapozzon meg. A Wanda City kínai témájú attrakciókkal vonzza a közönséget, köztük például "porceláncsészés" körhintával és bambuszerdővel.
Az amerikai Disney júniusban nyitja meg Sanghajban saját hasonló témaparkját. Az 5,5 milliárd dollárból megépített létesítmény a párizsi, a tokiói és a hongkongi után a Disney negyedik, Amerikán kívül létrehozott szórakoztatóparkja. A nancsangi után a Wanda Group 2020-ig további mintegy 15 ilyen szórakoztató témaparkot akar nyitni Kínában.
Vang - tudható meg a HVG hetilap egy korábbi cikkéből - szegény sorból kapaszkodott magasra. 1954-ben a Tibettel szomszédos Szecsuán tartományban született, katonacsaládban. A megszálló japánok ellen Mao Ce-tung oldalán harcoló apját követve, 16 évesen beállt a kínai néphadseregbe. A kulturális forradalom idején megismerkedett a nélkülözéssel, de hamar kitalálta, hogyan juthat több rizshez: csak félig kérte a tálját, majd azt gyorsan bekanalazva újra beállt a sorba, ahol így még jutott neki repeta. Az idővel tiszti rangra emelkedett Vang a mongol határnál, majd Liaoning tartományban, Talien (angolos írásmóddal Dalian) kikötővárosban szolgált. A Teng Hsziao-ping által meghirdetett gazdasági reformokat látva 1986-ban leszerelt, és Talienben az önkormányzat ingatlanügyei körül kezdett sürgölődni. Két évvel később rábízták az egyik veszteséges céget, amit privatizált, és ebből lett a Dalian Wanda (a név második tagjának jelentése „ezer út vezet ide”).
Előmenetelében szerepet játszott, hogy olyan bonyolult városrehabilitációs feladatokat is elvállalt, amiket mások nem, és jó viszonyba került a szárnyait az önkormányzatban akkor bontogató, később Talien polgármesterévé vált Po Hszi-lajjal. Kapcsolatukat aztán nem győzte kizárólag szakmainak minősíteni, miután az időközben csungcsingi párttitkárrá emelkedett és a párthierarchia csúcsára pályázó, újmaoista Pót letartóztatták, és 2013-ban vesztegetés, sikkasztás és hivatali hatalommal visszaélés miatt életfogytiglani börtönre ítélték. Vang azt vallotta, hogy „légy barátságban a kormánnyal, de tartsd távol magad a politikától”, és ez a taktika jól szolgálta, hiszen ingatlanberuházásaihoz mindig kedvező feltételekkel jutott kölcsönhöz és szabad földterülethez, de a sikerhez az is kellett, hogy katonás fegyelemmel követelte meg építkezésein a határidők betartását.
Kína-szerte Wanda Plaza néven húzott fel épületegyütteseket – tavaly már a századikat is átadták a délnyugat-kínai Kunmingban –, amelyekben egy bevásárlóközpont körül helyeznek el szállodát, irodákat és lakóházakat. Ingatlanfejlesztő cégét tavaly kivitte a hongkongi tőzsdére, de a holdingot egyetlen, 26 éves fiával, Vang Sze-cunggal közösen kizárólagosan birtokolja. A milliárdos képtelen leállni, Londonban a Temze partján tervez felhőkarcolót, luxusszállodák és karaokebárok sora tartozik a birodalmába. Öltönyeit a francia Lanvin divatcég készíti, az övé volt a népi Kína egyik első magánrepülőgépe, 33 méteres jachtját pedig annyira megkedvelte, hogy annak brit gyártóját, a Sunseeker Internationalt ismegvette .
Legnagyobb befektetését 2012-ben hajtotta végre, amikor 2,6 milliárd dollárt adott – a Regal Entertainment Group után – a második legnagyobb észak-amerikai mozihálózatért, az AMC Entertainment Holdingsért, idén pedig bejelentették, hogy 3,5 milliárd dollárért megveszi a hollywoodi Legendary Entertainment produkciós céget. Mivel a Wanda Plazákban lévő filmszínházakkal Kínában már az első a Dalian Wanda, bevásárlásával a világ két legnagyobb bevételt hozó filmpiacán került meghatározó szerepbe. ezek után nem meglepetés, hogy 8 milliárd dolláros beruházással Csingtao városában fel akarja építeni Kína saját Hollywoodját. A Qingdao Oriental Movie Metropolis névre keresztelt, 2017-ben átadni tervezett, 500 hektáros komplexumban nemcsak húsz stúdió lesz, hanem egy fedett vidámpark, több szálloda és egy 300 hajó befogadására alkalmas jachtkikötő is. Már a 2013-as alapkőletételnek is megadta a módját, állítólag 50 millió dollárjába került a mások mellett Leonardo DiCapriót, Ewan McGregort, Jet Lit, John Travoltát, Nicole Kidmant, Kate Beckinsale-t és Christoph Waltzot felvonultató sztárparádé. Vang kínai filmsorozatok és filmek tömeges forgatása mellett koprodukciók sorával is számol – ezzel kerülné meg az évente bemutatható külföldi filmek számát korlátozó kínai szabályt –, és a kapcsolatokat segítendő 20 millió dolláros adománnyal támogatta az Amerikai Filmakadémia tervét egy új filmes múzeum létrehozására.