szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A ’90-es évek menedzsment gurui még a bukás zálogának vélték, ha egy cég bizonyos méreten túlnőtt. A McKinsey kutatásai azonban már mást mutatnak: a világ legnagyobb vállalatainak 10 százaléka termeli az összes profit 80 százalékát.

Theodore Roosevelt 1910-ben figyelmeztetett, hogy az egyenlőség alapjaira épített ország ideája egyre inkább veszélybe került, mivel egyre több kiváltság jut az óriásvállalatok és az azok élén álló elit számára. A helyzet azóta sem sokat változott, sőt. Az amerikai vállalati profitok GDP-hez való hozzájárulása magasabb, mint bármikor az 1920-as évek óta. Az Apple, Google és Amazon valószínűleg ugyanannyira befolyásos gazdasági szereplő napjaikban, mint a US Steel, a Standard Oil vagy a Roebuck and Company volt Roosevelt idejében – elmélkedik az Alap blog.

Megvehetné Magyarországot az Apple - velünk viccel a Fortune

Óriási tőkén ül az Apple, amelyet valószínűleg nem akar felvásárlásokra használni, de ha a cég mégis ötleteket keres, akár Magyarország megvételét is megfontolhatná - viccelődik a LinkedIn közösségi oldal egyik alapítója a Fortune magazinban. A vállalatnak ugyanis éppen annyi szabadon felhasználható pénze van, mint amennyi Magyarország GDP-je.

Az úgynevzetett „szupersztár”-hatás, vagyis hogy kisszámú óriáscég termeli a profitok legnagyobb részét, leginkább Amerikában figyelhető meg. A Fortune 100 legnagyobb vállalata által termelt nominális GDP az 1994-es 33 százalékról, 2013-ra mintegy 44 százalékra nőtt, ráadásul ugyanebben az időszakban az általuk termelt bevétel aránya is 57 százalékról 63 százalékra emelkedett. Mindez úgy, hogy a vállalatok száma 1997 és 2013 között mintegy megfeleződött, a 6797-ről 3485-re csökkent. Az induló cégek száma is kisebb, mint 1970-ben volt, és több vállalat is megy csődbe, mint amennyit alapítanak.

A szupersztár-hatás talán a technológiai cégek és a tudás alapú gazdaság körein belül tud leginkább érvényesülni. A Szilícium-völgy óriáscégei nagy piaci részesedésre tettek szert, és az általuk elért profit is hatalmas. A digitalizáció pedig csak erősíti a trendet, mivel ezek a vállalatok ki tudják aknázni a hálózatokban rejlő lehetőséget és határon átnyúló szolgáltatásokat nyújtanak.

Az 1990-es évek menedzsment gurui még a bukás előszelének vélték, ha egy cég bizonyos méreten túlnőtt. A McKinsey kutatásai szerint azonban ma már a világ legnagyobb vállalatainak 10 százaléka termeli az összes profit 80 százalékát. Ráadásul az olyan cégek, melyek éves bevételei meghaladják az 1 milliárd dollárt, közel 60 százalékban képviseltetik magukat a teljes globális bevételeken belül és a teljes piaci kapitalizáció 65 százalékát is kiteszik.

Úgy tűnik, a nagyobb vállalati méret kifizetődő, amit az M&A tranzakciók világszintű felfutása is igazolni látszik. Míg 1990-ben 11,5 ezer ilyen ügylet zajlott le világszerte, ami a globális GDP mintegy 2 százalékát tette ki, addig 2008-ban 30 ezer felvásárlás és összeolvadás történt, ami már a globális GDP 3 százalékát adta.

De az is változott, milyen nagyságú munkaerő-állományra és eszközre tartanak igényt a cégek. Az 1990-es években például a 3 legnagyobb detroiti autógyártó 250 milliárd dolláros bevétellel, 36 milliárdos piaci kapitalizációval és mintegy 1,2 millió munkavállalóval rendelkezett. Mindeközben 2014-ben a top 3 szilícium-völgyi cég 247 milliárd dollárnyi bevételt termelt, emellett 1 billió fölötti piaci kapitalizációja volt, azonban mindössze 137 ezer dolgozót foglalkoztatott. Vannak azért régi vágású ipari szupercégek is, de ők is egyre kevesebb alkalmazottal rendelkeznek. Például az Exxonnak 1960-ban még 150 ezer dolgozója volt, aminek több mint a fele azóta „elpárolgott”, úgy, hogy a legnagyobb riválisával, a Mobillal is összeolvadt időközben.

10 cég, mely kezében tartja a világ élelmiszer-ellátását

Több mint egymilliárdan dolgoztak a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban tavaly a világon, ugyanakkor kevesebb mint egytucatnyi cég hatalmas befolyással rendelkezik ezekben a szektorokban. Egy lista a 10 legnagyobb cégről.

Ha csak az elmúlt 10 évet nézzük meg, akkor is jelentős átrendeződés látható a világ legnagyobb piaci kapitalizációval rendelkező cégeinek körében. A hagyományos méretgazdaságosságra épülő ipari cégek és pénzügyi szolgáltatók egyre inkább kiszorulnak a listáról és az innovatív IT cégek veszik át a vezető szerepet.

200 megapixeles jóárasított mobil: teszten a legújabb Redmi és két kisebb társa

200 megapixeles jóárasított mobil: teszten a legújabb Redmi és két kisebb társa

Felépülőben van agyvérzéséből Gedó György olimpiai bajnok ökölvívó

Felépülőben van agyvérzéséből Gedó György olimpiai bajnok ökölvívó

Máris összetört az egyik vadonatúj rendőrségi BMW Debrecenben

Máris összetört az egyik vadonatúj rendőrségi BMW Debrecenben

Elon Musk reagált a karlendítése miatti kritikákra, szerinte unalmas, hogy vannak, akik mindenkiben Hitlert látják

Elon Musk reagált a karlendítése miatti kritikákra, szerinte unalmas, hogy vannak, akik mindenkiben Hitlert látják