szerző:
Gomperz Tamás
Tetszett a cikk?

Nem végeznek számításokat. Kivéve, amikor a saját pénzüket számolják.

Ha választani kellene az Orbán-korszak díszkötetes, karácsonyi ünnepi kiadásához mottót a borítóra, ez a szöveg biztosan ott szerepelne: „Nem a kormány feladata, hogy számításokat végezzen arról, hogy hány nagy boltnak kell költöznie, vagy hogy hány embert fognak kirúgni a szabályozás miatt.”

Persze lehetne sírfelirat is az ország fejfáján.

Így kormányoznak. A mondat azután hangzott el a kormányszóvivő szájából, hogy elfogadták a „Csak a CBA”-törvényt, amely felforgatja egy teljes iparág, néhány tízezer dolgozó, valamint sokmillió vásárló életét, de az elmúlt négy évben elhangozhatott volna ugyanez bármikor. Nem a kormány feladata, hogy számításokat végezzen. Eszükbe jut valami, megszavazzák, repül a nehéz kő, ki tudja, hol áll meg.

Nem végeztek számításokat, amikor egy generáció ellopott nyugdíj-megtakarításából tőzsdei részvényt vettek. Könnyen jött, könnyen ment. Akkor sem végeztek számításokat, amikor az országot évtizedekre eladósító és Moszkva alá soroló döntést meghozták az atomerőmű-építésről. Nem végeztek számításokat az egykulcsos adó költségeiről, a bankellenes háború hatásairól, a stadionok várható látogatottságáról.

Ezeket a dolgokat érzik, nem kiszámolják.

Amikor a fősámán csökkenti a gimnáziumi férőhelyeket és a gyerekeket érettségit nem adó képzésre kényszeríti, nem végez számításokat. Nem az ő feladata. Ha nem jön be, hát nem jön be. Mi lesz a tankönyv-államosítás után a kiadókkal, meg úgy általában az oktatással? A kormány nem végzett számításokat. Valami lesz, az a lényeg. Ha a Nemzeti Bank elnökének megtetszik egy irodaház, egy kastély, egy villa, akkor megveszi úgy, hogy előtte nem végez számításokat. Mondjuk ő olyat sosem csinált, azért lett gazdasági miniszter.

Friss hír: egy hónapon (!) belül fizetős lesz az M0-ás. Ami igazi hungarikum, mert más fővárosokban a belső kerületeket teszik fizetőssé, hogy a forgalmat onnan kiszorítsák. Itt viszont együtt alkalmazzák majd a dugódíjat a belvárosban és az elkerülőút-díjat a külvárosban, de hogy ennek mi lesz a következménye, arról fogalmuk nincs, mert természetesen nem végeztek számításokat.

Övék az akarat, a számolgatás a gyengeség jele. Hárommilliárdot kap a Századvég. Pont ez a kerek szám jött ki nekik. Miért hárommilliárd, miért nem 2 576 433 000, ahogy a piacon? Azért, mert ilyenkor végképp nem végeznek számításokat.

Az állami oldalon. A magánoldalon igen, ott zseniálisan tudnak számolni. Ez onnan tudható, hogy aki nem tud ügyesen számolgatni, annak sosem lesz belvárosi szállodája, a villájához váratlan családi támogatása, a Pasa Parkban égig érő tetőterasza. Az a fejlemény, hogy a miniszterelnök polgármestere megfeledkezett egy kisebb tételről (1 milliárd) a vagyonának összeírásánál, egyáltalán nem azt jelenti, hogy ő nem végez számításokat. Éppen ellenkezőleg. Valódi számtani tehetségek mindannyian.

Egyáltalán nem könnyű például kiszámítani a különadónak azt a mértékét, amely egyszerre hozza hátrányos helyzetbe a baráti dohánygyárnál kisebb és nagyobb cégeket, de sikerült. Igazi csúcsteljesítmény: sávos terhelés itt, minimum befizetés ott, kis adóalapos leírással megbolondítva, az ilyesmi magától nem jön össze annak, aki soha nem végez számításokat.

Az más lapra tartozik, hogy ezeket a számításokat nem a kormány számítógépein végzik. Az is biztos, hogy olyan változók, mint a kirúgott emberek száma, nem szerepelnek az egyenletekben. Tehát a szóvivő igazat mondott. A kormánynak nincs más feladata, mint a végrehajtás.

Apropó végrehajtás, lehetne számításokat végezni a büntetési tételekkel kapcsolatban is, de a legfőbb ügyész úgy gondolja, hogy neki meg ez nem a feladata. Egyelőre ezt a megoldást számolták ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!