szerző:
Szegő Péter
Tetszett a cikk?

A kormányzati kommunikáció meglehetősen inkoherensre sikerült a vasárnapi időközi választást követően. Ráadásul a pilisi megismételt önkormányzati választáson fideszesként indult az októberben még Fidesz-KDNP színekben indult volt kormánypárti jelölt.

Vasárnap időközi önkormányzati választást tartottak Pilis 8. egyéni választókerületében. A választást azért kellett kiírni, mert az októberi rendes választáson döntetlen lett az eredmény: a kormánypárti Török Mária Anna és a szocialista Marsovszki István egyaránt százegy szavazatot kapott az érvényes 435-ből.

A megismételt választáson 487 érvényes szavazat volt. Marsovszki fölényesen, 175:99-re legyőzte Törököt, aki nem második, hanem harmadik lett: a Pilisi Vállalkozások Egyesülete – egyébként ők adják a polgármestert – által jelölt Lengyel Gábor ugyanis 145 szavazatot kapott.

(Mellékszál, de annak erős: e sorok írásakor, kedd este a város honlapján a hírek között egy büdös szó sincs arról, hogy volt egy időközi önkormányzati választás.)

Szögezzük le tehát a tényeket. Egyrészt Török az első körben holtversenyben nyert, a másodikban harmadik lett. Másrészt, bár most több érvényes szavazat volt, mint október 12-én, a kormánypárti politikus nemcsak az arányt (23,22, illetve 20,33), hanem a szavazatszámot (101, illetve 99) tekintve is rosszabbul szerepelt, mint három és fél hónapja. Mindezt ráadásul úgy, hogy míg a rendes választáson hét jelölt volt, most csak öt: az egyik független jelölt, valamint a DK jelöltje is visszalépett. A Jobbik nem indított jelöltet, hanem Lengyel Gábort támogatta, viszont az októberben még jobbikos jelölt – aki akkor kilencvenhárom szavazatot, azaz 21,38 százalékot kapott – elindult függetlenként.

A fönti adatokból mindenki vonja le a számára kívánatos következtetést, nem ezért ültem a géphez.

Hanem.

A 2013. szeptember 22-i bajai időközi önkormányzati választáson 996 érvényes szavazatot adtak le. Ebből 467-et (46,89 százalék) kapott a fideszes Kovács Csaba, 406-ot (40,76 százalék) az Együtt, az MSZP és a DK jelöltje, Teket Melinda. Mindezt úgy, hogy a 2010-es önkormányzati választáson még 58,9 százalékot kapott az utóbb elhunyt fideszes képviselőnő, Bálint Tünde, míg az ellenzéki Kajtár Józsefnek 22,75 százalékkal kellett beérnie.

A bajai választás estéjén – amikor még szó sem volt a videóbotrányról, és a választás részleges megismétléséről – a Fidesz sajtóirodája közleményt adott ki, melyben többek közt ez volt olvasható: „Sem együtt, sem külön-külön nem kérnek a választók a bukott baloldalból. […] A Gyurcsány-Bajnai-Mesterházy közös jelölt elbukott. Ez egyértelmű üzenet a baloldalnak, az emberek nem kérnek ugyanazokból, akik egyszer már tönkretették Magyarországot.” Mindezt úgy, hogy Teket Melinda negyven százalék fölött szerepelt. (Második mellékszál: ha jól értem tehát, Teket 406 szavazója a Fidesz szerint nem ember.)

* * *

„Sem együtt, sem külön-külön nem kérnek a választók a bukott Fidesz-KDNP-ből. […] Az Orbán-Semjén közös jelölt elbukott. Ez egyértelmű üzenet a kormánypártoknak, az emberek nem kérnek ugyanazokból, akik egyszer már tönkretették Magyarországot.”

Az elmúlt órákban majd kifolyt a szemem, annyit keresetem az interneten a Fidesz fönti közleményét, de semmi ilyet nem találtam. Aztán rájöttem, miért nem.

Nyilván azért, mert Török Mária Anna októberben még valóban a Fidesz-KDNP jelöltje volt, most azonban már csak a Fideszé.

Azon pedig, hogy az MSZP részéről triumfálásának nyomát sem lelem, meg sem lepődöm.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!