szerző:
Nehéz-Posony Márton
Tetszett a cikk?

A menekültügyi válság ürügyén a magánlakás sérthetetlenségét készül csorbítani a kormány, amihez jelen állás szerint – ha a baloldali ellenzéki pártok kivételesen elvszerűen működnek – csak a jobbikosoktól kaphatja meg a szükséges támogatást.

„Tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetnek” hívják majd azt a helyzetet, amely alkotmányos értelemben a rendkívüli állapotnak vagy a szükségállapotnak felel meg annyiban, amennyiben arra hivatkozva a törvény egy kicsit tovább csorbítja majd az állampolgárok szabadságait.

A tömeges bevándorlás fogalmát meghatározó, illetve azzal összefüggésben a Büntető törvénykönyvet is módosító jogszabálycsomag egyik eleme ugyanis a rendőrségről szóló törvény módosítására irányuló javaslat, amely a meglehetősen rémisztő történelmi emlékeket ébresztő „Egyes törvények Magyarország államhatárának hatékonyabb védelmével és a tömeges bevándorlás kezelésével összefüggő módosításáról” címet viseli (T/5985).

Amint az várható volt, a javaslat megteremtené a felhatalmazást a rendőrség számára ahhoz, hogy magánlakásba bebocsátás vagy hatósági határozat hiányában is belépjen, illetve behatoljon, ha fennáll ez a bizonyos válsághelyzet, és alaposan feltehető, hogy a magánlakásban az ország területén jogellenesen tartózkodók vannak.

A rendőrségi törvény hatályos szövege szerint a rendőrség magánlakásba vagy bebocsátás vagy hatósági határozat alapján léphet be főszabályként, amely főszabály alóli kivételeket a törvény szigorú rendben tartalmazza. Az egyik kivétel kétségtelenül a bűncselekmény elkövetésének megakadályozása, megszakítása vagy büntetőeljárás terheltjének elfogása és előállítása.

A hatályos szabályok szerint azonban a jogellenesen Magyarország területén tartózkodó bűncselekményt nem követ el, amint az sem, aki pusztán szívjóságból befogadja a menekültet. A jogellenes határátlépést ugyanis csak a módosító csomag másik eleme emelné bűncselekményi szintre, az is csak a határzáron keresztül történő bejövetel esetére, a jogellenes tartózkodás elősegítése pedig jelenleg csak akkor bűncselekmény, ha vagyoni haszonszerzés végett követik el.

Így viszont jelenleg a rendőrségnek nincs felhatalmazása arra, hogy magánlakásban menekültek után kutasson.

Most majd lesz.

A törvényjavaslat elfogadása esetén tehát a jogi helyzet az lesz, hogy az, aki merő irgalmasságból befogad egy olyan menekültet akár, aki történetesen nem a határzáron keresztül érkezett, kiteszi magát annak, hogy a rendőrség rátörje a lakása ajtaját, híven a magyar filmművészet jeles darabjai által oly sokszor ábrázolt jelenetekhez. És lesznek rendőrök, fiatal, huszonéves srácok, akik végrehajtják majd a parancsokat, amint azt tették nagyapáik is néhány évtizeddel korábban.

Mindez azt üzeni mindenkinek, hogy az elesetteken való önzetlen segítés a Magyar Állam számára jelenleg nem kívánatos magatartás. A Magyar Állam, amely határzárat emel a hazájukból a terror, háború vagy az éhenhalás elől elmenekülők elé, polgáraitól is elvárja az embertelenséget. Nem csak a törvényjavaslat címe kelt szörnyű történelmi emlékeket.

Az elfogadáshoz azonban, minthogy az „Alaptörvénynek” nevezett jogszabály szerint a rendőrségről szóló törvény sarkalatos, kétharmados többségre van szükség. Feltételezzük, hogy a baloldali ellenzéki pártok nem támogatják a javaslatot, amely esetben azonban az csak a jobbikos képviselők igen szavazatával válhat törvénnyé. Ha a Fidesz elfogadja a náci párt támogatását a magánélet csorbításához, akkor végképp összenő, ami összetartozik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!