szerző:
Szegő Péter
Tetszett a cikk?

A hvg.hu arról kérdezett meg három kollégát, hogy lapjuk – a 168 Óra, az Index és a Heti Válasz – milyen politikát folytat a Jobbikot illetően.

Seres László, az időközben a HVG érdekeltségébe került Hírszerző főmunkatársa teljes politikai és sajtókarantént javasolt az Országgyűlésbe a bekerült, ugyanakkor szélsőséges megnyilvánulásoktól sem mentes ellenzéki párttal szemben.

A 168 Óra nem alakított ki a Jobbikra vonatkozó szerkesztőségi direktívát – közölte lapunkkal Krug Emília, a lap munkatársa. Azt mondta: nagyinterjút nem készítenek jobbikos politikussal, de cikkben megkérdezzük őket, háttérinfót kérünk tőlük. Krug hozzátette: van olyan kollégája, aki az első parlamenti ülésnapon több jobbikos képviselővel is interjút készített. A fiatal újságírónő szerint az nem megy, hogy amíg kevesebben voltak, nem voltak európai parlamenti képviselőik, nem ültek az Országgyűlésben, addig mindig, mindenhonnan mindent megírtak a Jobbikról, most pedig, miután 855 ezer szavazatot kaptak, úgy csinálnak, mintha nem léteznének. Arra kérdésre, hogy a tavalyi, a Jobbik számára 14,77 százalékot hozó európai parlamenti választás előtt nem volt-e hiba foglalkozni a nacionalista párttal, Krug úgy felelt: „Így, utólag, azt gondolom, hogy hiba volt. Fölfújtuk.”

Bödey János

Az újságírónő szerint a Jobbik az alakuló ülésen három performance-t abszolvált: a koronánál tett esküt, a Magyar Gárdára hajazó mellény Vona Gábor általi viselését és a székely himnusz eléneklését. „Ők ezt nagyon okosan csinálják. Krug Emilia úgy véli, ezeket a szimbolikus megnyilvánulásokat nem kell észrevenni, és „a tárgyszerű dolgokra kell fektetni a hangsúlyt”. Ugyanakkor Krug Emilia nem helyesli a Jobbik Seres László által javasolt agyonhallgatását: „az nem demokratikus dolog”.

„Nincs központi utasítás. Az évek során alakult ki a Jobbikhoz való viszonyunk” – hangsúlyozta az Index parlamenti tudósítója, Király András. Szerinte ezt a viszonyt az határozza meg, hogy a Jobbik mekkora szerepet játszik a magyar politikában. Az Index az európai parlamenti választás óta foglalkozik kiemeltebben a párttal. Addig sem volt tudatos elhallgatás, de az EP-választás előtt „a Jobbiknak nem volt hírértéke”. A Magyar Gárdával foglalkozott az Index, de szigorúan a hírérték alapján. Király úgy vélte: a teljes szilencium – tekintve, hogy a Jobbiknak megvan a saját médiája, amellyel el tudja érni a saját közönségét – nem működik. Az újságíró szerint minden pártot kritikusan, állításaikkal szembesítve kell kezelni, de a Jobbikot sem kritikusabban, mint a többit. A médiába való bekerülés kritériuma pedig továbbra is a hírérték, mind a Jobbiknál, mind a többi pártnál – hangsúlyozta Király, hozzátéve, hogy a Jobbik álláspontja általában rendkívül kritikus álláspont, így amikor például a Jobbik cigánybűnözőzik, „akkor mellé kell pakolni az adatokat, hogy ez nem föltétlenül igaz így, ebben a formában”.

A Heti Válasz újságírója, Bódis András sem találkozott a szerkesztőségben expressis verbis Jobbik-politikával. A választási kampányban készültek interjúk jobbikos politikusokkal, de egy idő után maguk a jobbikosok hárították el az interjúadás lehetőségét, egy, a Jobbik orosz kapcsolataival foglalkozó háttéranyag pedig „kiverte a párt vezetőinél a biztosítékot”. A Heti Válasz már a 2009-es európai parlamenti választások előtt is kereste a jobbikos politikusokkal a kapcsolatot – és, például Morvai Krisztina személyében meg is találta. Bódis messze nem értett Krug Emíliával egyet: a Heti Válasz munkatársa szerint ugyanis „a lehető legrosszabb gyakorlat lett volna, ha az EU-választások előtt nem foglalkoznak a Jobbikkal, és nem a társadalmi valóságot, hanem a különböző jogi kategóriákat tartják szem előtt szem előtt”.

Stiller Ákos

Bódis szerint az ország állapota, nem pedig a sajtó hozta föl a Jobbikot, így „elhallgatni egy létező társadalmi igényt a legrosszabb időket idézné. Bódis szinte szóról szóra megismételte a Király András által elmondottakat, miszerint a karantén azért sem működik, mert az internet korában egy kevés pénzből bárki megteremtheti a maga médiáját. Bár Bódis a „hírérték” szót nem mondta ki, ebben is Királlyal volt egy platformon: szerinte például egy jobbikos sajtótájékoztatóról akkor kell beszámolni, ha fontos. „A Jobbik médiagegekben erős, a szimbolizmusban éli ki magát. Az a felhajtás, amit az új Országgyűlés alakuló ülésén a sajtó produkált, jelesül, hogy mindenki Vona Gábor mellényét figyelte, a magyar sajtóról szóló bizonyítvány is” – tette hozzá. Azt, hogy a Jobbik politikusai persona non graták az ATV-ben, Bódis „vicces dolognak” tartja, hozzátéve, hogy „Kálmán Olga simán elbírna Vona Gáborral: ki tudná kergetni a stúdióból”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Vihar a Jobbikban: Vona felháborodott Pősze nyilatkozatán

Óriási vihart kavart a Jobbikon belül Pősze Lajos frakcióvezető-helyettes nyilatkozata, miszerint a Magyar Gárda már csak "felesleges önmutogatás". Vona Gábor felháborodott Pősze nyilatkozatán és hétfő reggelre összehívta a frakciót.

MTI Itthon

A Jobbik örül annak, hogy a kormány nem engedett az IMF-nek

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság tárgyalódelegációjának teátrális hazautazása és annak tálalása nyilvánvalóan a nyomásgyakorlást szolgálja - írta közleményében Hegedüs Tamás, a Jobbik frakcióvezető-helyettese vasárnap.

Sebők János Vélemény

„Puha vagy Vona!” avagy csapdahelyzetben a Jobbik

Vidéki atyafiak körében néztem Vona Gábor tévés szereplését az Orbán Viktorral történt Nagy Találkozás után, s a fenti beszólásnál sokkal durvábbak is elhangzottak. Jobbikos ismerőseim nagyon elégedetlenek voltak vezérük szereplésével, aki szerintük már rossz irányba viszi a pártot, s most a „falkavezér” előtt is túlságosan meghunyászkodott.