szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A brit választók csaknem kétszeres többséggel elvetnék a kibővített Európai Unió alkotmányát, ha most tartanák a kormány által megígért, de még ki nem írt népszavazást - derült ki a szombaton nyilvánosságra hozott új közvélemény-kutatási adatokból.

A konzervatív The Daily Telegraph megbízásából elvégzett országos felmérés szerint a megkérdezettek 24 százaléka voksolna igennel, 45 százalék viszont elutasítaná a 25 tagú EU működőképességének fenntartására kidolgozott alkotmányos szerződést.

Az adatgyűjtésbe bevont választók 25 százaléka nem tudott egyértelmű választ adni arra, hogy merre szavazna a valószínűleg jövőre megrendezendő referendumon.

A mostani felmérésben használták először pontosan azt a kérdést, amelyet a kormány minapi közleménye szerint a majdani népszavazáson is fel fognak tenni. A kérdést hosszas viták után a lehető legegyszerűbben fogalmazták meg: "Jóváhagyja-e az Egyesült Királyság az Európai Unió alkotmányát megteremtő szerződést?"

Az alkotmány elfogadását támogató brit munkáspárti kormány esélyeit tovább rontja, hogy a szerződést elvetők tábora a szombati adatok szerint nagyobb arányban kész elmenni a népszavazásra, mint a támogatóké. Az előbbiek 74 százaléka mondta biztosra részvételét a referendumon, az utóbbiak közül csak 69 százalék.

Az alkotmány ellen küzdő legnagyobb brit kampányszervezet, a "Vote No" (Szavazz nemmel) igazgatója a szombati The Daily Telegraphnak azt mondta: a mostani felmérés adatai alapján a kormánynak a bizonytalanok közül csaknem mindenkit az igennel szavazók táborába kellene csábítania ahhoz, hogy többségbe kerüljenek a támogatók.

A munkáspárti kormány azonban hagyott magának időt a közvélemény meggyőzésére, már korábban világossá téve, hogy 2006 tavasza előtt nem rendezi meg a referendumot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

RATIFIKÁLT EU-ALKOTMÁNY

A magyar Országgyűlés - Litvánia után másodikként, 323 igen, 12 nem szavazattal, 8 tartózkodással - ratifikálta az...

Világ

A kereszténységet nem említené az EU-alkotmány

Többek között a kereszténység szerepének az EU alkotmányából való kihagyását ajánlja az EU ír elnöksége, amely az alaptörvénnyel kapcsolatban kompromisszumos javaslatokat terjeszt az állam- és kormányfők csütörtökön Brüsszelben kezdődő csúcsértekezlete elé.

eurohirek.hu Világ

Az első kihívás előtt az EU-alkotmány

Az Európai Unió alkotmányának az első próbatételt kell kiállnia szerdán: a francia szocialista párt arról dönt, hogy támogatja-e az alkotmány elfogadását. A végkifejlet kétséges, a szocialisták ugyanis megosztottak. A tét óriási, hiszen a döntés megpecsételheti az uniós alkotmány sorsát.

Világ

Blair: a britek téveszmék miatt ellenzik az EU-alkotmányt

Az alkotmány ügyében "realitások küzdenek mítoszokkal" – mondta Tony Blair brit kormányfő. A vasárnap közzétett felmérések alapján szerint a brit választók jelentős többsége egy esetlegesen most tartott népszavazáson elvetné a brüsszeli csúcson jóváhagyott uniós alkotmányt.

Világ

Klaus: nem tragédia, ha nem lesz EU-alkotmány

A cseh államfő nem tartaná tragédiának, ha az Európai Unió tagállamai nem tudnának megegyezni az európai alkotmány szövegében, s úgy véli, hogy a szervezet e dokumentum nélkül is működhet.

Világ

Az EU-alkotmány veszélyezteti az USA grönlandi bázisát

A Dániához tartozó északi sziget képviselői attól tartanak, hogy az EU jövőbeli közös alkotmánya megfosztaná Grönlandot saját döntési jogaitól, és veszélybe sodorná az itt található amerikai katonai bázis jövőjét is.