szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Németország magyarázatot követel Kubától azért, mert hatóságai kiutasítottak az országból egy német és egy cseh politikust: Arnold Vaatzot, az ellenzéki Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) parlamenti képviselőjét és Karel Schwarzenberg cseh szenátort.


   
Vaatzot szállodájában vették őrizetbe, a repülőtérre szállították, s feltették egy Madridba induló gépre. Mind Waatz, mind Schwarzenberg részt akart venni kubai ellenzékiek hét végi konferenciáján, amely állítólag a legnagyobb ellenzéki találkozó lenne az 1959-es forradalom óta. A kubai hatóságok a hét elején megakadályozták két lengyel európai parlamenti képviselő beutazását
a szigetországba.
   
Egy német külügyminisztériumi szóvivő pénteken Berlinben közölte, hogy behívatták a kubai nagykövetet, és magyarázatot kértek tőle. A havannai német nagykövetségnek is be kell szereznie információkat az esetről. A szóvivő a szóban forgó politikusok "törvényes és jogos" kívánságának nevezte, hogy Kubában minden társadalmi erő képviselőjével beszélni akartak.
   
Friedbert Pflüger, a német konzervatív pártok frakciójának külügyi szóvivője szerint a kiutasítással a kubai rendszer megmutatta valódi arcát. Az esettel megszégyenítették a német kormányt, amely 2005. január 31-én megszavazta a Kubával szembeni szankciók átmeneti feloldását, holott a szigetországban lényegében semmi sem változott.
   
Brüsszelben az Európai Bizottság sajnálkozásának adott hangot. Szóvivője úgy nyilatkozott, hogy "nem ilyen lépéseket várunk a kubai kormánytól". Utalt arra is, hogy júniusban ismét elrendelhetik az embargót, amennyiben az Európai Unió elégedetlen lenne a demokrácia és az emberi jogok helyzetével Kubában.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Feloldja szankcióit Kuba ellen az EU

Ideiglenesen feloldották az Európai Unió Kuba ellen közel két éve bevezetett diplomáciai szankcióit az EU-tagországok külügyminiszterei brüsszeli találkozójukon.