szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar konzulátusok akár egy órán belül kiállítják a hazatéréshez szükséges okmányt, amennyiben külföldön ellopják a magyar turista útlevelét - mondta dr. Ballai Péter, a Külügyminisztérium jogi és migrációs osztályának vezetője.

Amennyiben külföldön bűncselekmény áldozatává válik egy magyar utazó, a konzulátus segít a rendőrségi feljelentés intézésében, s abban is, hogy a pénz nélkül maradt bajbajutottak kapcsolatba lépjenek családjukkal.

Ma már sok országba lehet elektronikus úton pénzt utalni, így a rokonság rövid időn belül kisegítheti a pórul járt hozzátartozót. Lehetőség van arra is, hogy a hozzátartozók Budapesten, a Külügyminisztériumban tegyék letétbe azt az összeget, amelyet a konzulátus külföldön kifizet a rokonnak. Kivételes esetekben, amikor valakinek nincs olyan rokona, ismerőse, aki segíthetne, a bajbajutottnak eseti jelleggel konzuli kölcsön folyósítható.

Dr. Ballai Péter hangsúlyozta: ilyen esetekben nem vizsgálják a kérelmező anyagi helyzetét, hiszen a hazatérés joga alkotmányos alapjog, amely egyaránt megillet szegényt és tehetőst. A konzuli kölcsön azonban kizárólag a hazatérést szolgálhatja, vagyis a konzulátus megveszi a jegyet és ezen felül csak valamilyen minimális összegű útiköltséget biztosít.

Hazatérte utána a kérelmező, amennyiben anyagi helyzete indokolja, kérhet fizetési halasztást, vagy részletfizetési lehetőséget. Nem árt tudni, hogy a konzuli kölcsön köztartozásnak minősül és adó módjára behajtható.

A konzulátus az elveszett vagy ellopott útlevél helyett hazatérési igazolványt ad, amely, mint a nevéből is következik, kizárólag a hazatérésre jogosít. A fényképes okmány akár egy óra alatt is elkészíthető, miután a külképviselet a hazai Lakcímnyilvántartóval egyezeti a pórul járt honfitárs adatait.

A Külügyminisztérium egyébként szeretné megkönnyíteni a magyar állampolgárok tájékozódását. Ezt a célt szolgálják azok a színes információs kártyák, amelyek a magyar turisták által leggyakrabban látogatott 23 országról tartalmaznak hasznos tudnivalókat. A kártyák, amelyek a magyar külképviseletek elérhetőségét, a beutazási feltételeket, helyi segélyhívószámokat tartalmazzák, ingyenesen kaphatók utazási irodákban, biztosítótársaságoknál, határállomásokon.

Ám utazás előtt nem árt böngészni a Külügyminisztérium honlapját (www.kum.hu), amelyen további hasznos információk találhatók - tette hozzá dr. Ballai Péter, a Külügyminisztérium jogi és migrációs osztályának vezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András (hvg.hu) Világ

Hol féljünk külföldön?

A Külügyminisztérium honlapján található listán több olyan ország neve szerepel, ahová a minisztérium nem, vagy csak halaszthatatlan esetben javasolja az utazást, noha egyes utazók és szakemberek szerint ezek az országok valójában veszélytelenek. A tárca felülvizsgálja listáját.