szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

George Bush amerikai elnök aláírta csütörtökön a törvényt arról, hogy 700 mérföld hosszan kerítést emelnek az Egyesült Államok mexikói határán az illegális bevándorlók és a kábítószercsempészek visszatartására.

Kevesebb mint két héttel a novemberi kongresszusi választások előtt Bush ezzel is támogatja a republikánus jelölteket: azt üzeni a választóknak, hogy a kormányzó párt keményen fellép az illegális bevándorlók ellen.

"Az Egyesült Államok sajnos évtizedeken keresztül nem tudta teljesen ellenőrizni a határait, ezért is fokozódott az illegális bevándorlás" - mondta az aláírási ünnepségen, fontos lépésnek nevezve a törvényt a határok védelmében.

A Bush-kormány bevándorlási politikájának központi eleme azonban nem a kerítés, hanem a vendégmunkás program volna, amely a már az országba jutott és papírok nélkül élő, dolgozó bevándorlók ügyét rendezné. A program tervezete azonban elakadt a képviselőházban, ahol republikánus politikusok blokkolják az egyeztetéseket a szenátussal.

Bush ennek ellenére azzal érvel, hogy a program elfogadtatására nagyobb esély lesz, ha a Republikánus Párt a kongresszus mindkét házában megőrzi többségét. A tervezet lehetővé tenné a külföldi vendégmunkások jogszerű alkalmazását. Ezenkívül a becslések szerinti 11-12 millió illegális bevándorló egy részének módja nyílna arra, hogy megszerezze az amerikai állampolgárságot.

A Bush által aláírt törvény szerint kamerákat és földbe telepített érzékelőket is elhelyeznek majd a megerősített, kettős vonalú kerítésnél, amelynek mentén felderítő robotrepülőgépek fognak járőrözni. Kalifornia, Arizona, Új-Mexikó és Texas szövetségi államoknál zárják le az összesen 2100 mérföldes mexikói határszakasz egyharmadát. A határzár felépítéséra az elnök 1,2 milliárd dollárt különített el.

Mint korábban ismertté vált, a határ védelmét nemcsak a kerítés megépítésével erősítik. Az amerikai határőrizeti szervek számára - hatáskörüket kibővítve - lehetővé teszik, hogy akár erőszak alkalmazásával megállítsák az ellenőrzést elkerülő, határon átszáguldó járműveket.

A törvény amerikai bírálói szerint a kerítés nem lesz hatékony, különösen a távol eső sivatagi részeken nem lesz képes megvédeni az emigránsokkal szemben az Egyesült Államokat. A kerítés terve Mexikónak sem tetszik, Vincente Fox leköszönő elnök szégyenteljesnek nevezte és az egykori berlini falhoz hasonlította azt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

euractiv/hvg.hu Karrier

Elárasztják a Kanári-szigeteket az illegális bevándorlók

Lassan tarthatatlanná válik a helyzet a Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigeteken az egyre több bevándorló miatt. Csütörtökön a régió vezetője felkérte az EU-t és saját kormányát, hogy sokszorozzák meg erőfeszítéseiket a bevándorlási hullám megfékezésre.

Infinit Tech

Műholdrendszerrel figyelik az afrikai bevándorlókat

A teljes kilátástalanságot maguk mögött hagyó afrikai menekültek tömegei az európai kikötőket ostromolják. Spanyolország és további kilenc EU-ország ezért a minap megállapodást kötött, hogy az infokommunikációs technológiákat használja a probléma rövid távú kezelésére: az Afrika és a Kanári-szigetek közti tengeri út ellenőrzését műholdas megfigyeléssel oldja meg.

Világ

Megkönnyítenék a magasan képzett bevándorlók letelepedését

Az uniópártokból (CDU, CSU) és a szociáldemokratákból (SPD) álló német nagykoalíció olyan értelmű változtatásokat tervez a bevándorlási törvényben, amelyek megkönnyítenék a magasan képzett bevándorlók letelepedését és munkavállalását az országban.

MTI Világ

Ezer kilométeres kerítés és robotrepülők a bevándorlók ellen

Több mint ezeregyszáz kilométer hosszan az Egyesült Államok és Mexikó határán elnyúló biztonsági kerítés felhúzására adott felhatalmazást a washingtoni szenátus egy péntek éjjel elsöprő többséggel elfogadott törvényben George Bush amerikai elnöknek.

MTI/hvg.hu Világ

Még mindig a bevándorlók országa az USA

A legtöbb bevándorlót a világon az Egyesült Államok vonzza - az amerikai népességügyi hivatal friss adatait a pénteki The Washington Times közölte. Évről évre átlagosan három millióan vándorolnak be a jobb jövő reményében a fejlődő világ országaiból az iparosodott államokba. Legtöbbjüket, több mint egymillió embert az Egyesült Államok fogad be, ahol országos vita zajlik a migráció szabályozásáról.