szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Még soha nem dolgozott ennyi nő a világban, de sok helyütt továbbra sem biztosítják nekik a férfiakkal egyenlő státuszt, alkalmazási és tanulási biztonságot -derül ki a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) jelentéséből.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A jelentés szerint 2006-ban a munkaerőpiacon jelen lévő nők száma - beleértve az alkalmazásban lévőket és a munkát keresőket - 1,2 milliárdos rekordszintet ért el. (A világon 2,9 milliárd dolgozó embert tartottak számon.) Ugyanakkor a férfiak és nők közötti "árok" csak lassan töltődik fel. Egyre több a munkanélküli nő (81,8 millió), a legtöbb nőt olyan kevésbé produktív szektorokban alkalmazzák, mint a mezőgazdaság és szolgáltatások, és alacsonyabb fizetést kapnak, mint a hasonló beosztásban dolgozó férfiak. Ez még olyan szakmában is érvényes, amelyeket hagyományosan inkább női területnek tekintenek, mint a gyermekgondozás vagy a tanítás. Bizonyos adatok azonban arra utalnak, hogy a globalizáció segíthet a fizetésbeli különbségek csökkentésében.

Az ILO becslései szerint 2006-ban a nőket jobban fenyegette a munkahely elvesztése, mint a férfiakat: a nők munkanélküliségi rátája 6,6 százalékos volt a férfiak 6,1 százalékával szemben.

A nemek közötti egyenlőtlenség különösen szembetűnő a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, ahol a nőknek alig 20 százaléka dolgozik, a férfiak 70 százalékával szemben. A szervezet főigazgatója, Juan Somavia felhívta a figyelmet arra, hogy továbbra is nagyon sok nő dolgozik a fekete gazdaságban, gyakorlatilag jogvédelem és társadalombiztosítás nélkül.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kiss Péter: meg kell szüntetni a diszkriminációt!

A befogadásról, a partnerségről, az együttműködésről, a diszkrimináció elleni fellépésről szólnak majd az elkövetkező évek; a partnerek azok lesznek, akik el tudják fogadtatni a társadalommal, hogy diszkriminációt meg kell szüntetni - jelentette ki Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Munkahelyi diszkrimináció Magyarországon - körkép 1.

Miközben senki sem vitatja az „egyenlő munkáért egyenlő bért” igény jogosságát, a gyakorlatban számos példája van a munkahelyi diszkriminációnak. A bírósági perek száma ennek ellenére elenyésző. Az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz eddig beérkező 1000 panaszból 22 határozat, s mindössze egyetlen jogerős ítélet született. A többi vajon vaklárma volt? Sorozatunk első részében a nőkkel, melegekkel és idősekkel kapcsolatos eseteket vettük sorra.

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Munkahelyi diszkrimináció Magyarországon - körkép II.

Solt Ignác, középkorú roma férfi betanított munkásnak jelentkezett a Benteler Autótechnikai Kft.-hez. A felvételi beszélgetés után már tesztet sem írhatott, jelentkezését - az Egyenlő Bánásmód Hatóság határozata szerint - származása miatt utasították el. Az eset nem egyedi, a fogyatékkal élőket hasonlóképp diszkriminálja a munkaadók többsége. Kérdés, van-e esély arra, hogy a hátrányos helyzetű csoportokat integrálni lehessen a munkaerőpiacra?