szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Károsnak tartja a klímaváltozásban az ember szerepét elvitató elméleteket Láng István akadémikus, aki szerint igenis felelősen kell gondolkozni a globális felmelegedés várható következményeiről.

A professzor "A nagy globális felmelegedési svindli" című angol dokumentumfilm kapcsán nyilatkozott az MTI-nek, miután az interneten elérhető összeállítás március eleji megjelenése óta sokakat elbizonytalanított, hogy valóban a szén-dioxid felelős-e az éghajlatváltozásért.

Az eredetileg a Channel 4 brit televízióadón sugárzott filmben megszólaló tudósok véleménye szerint a felmelegedést szinte kizárólag a nap okozza azzal, hogy időközönként erősebben süt, ráadásul a sugarait felfogó felhők képződését is közvetetten megakadályozza. A megszólaló szakértők a légköri szén-dioxid feldúsulását a felmelegedés következményének, nem pedig kiváltó okának tartják.

Láng István szerint nem újszerű gondolat a természeti folyamatok klímára gyakorolt hatása. Ugyanakkor a természeti tényezőt túlhangsúlyozók egy dologgal nem számolnak, mégpedig a Föld egyre gyarapodó népességével - hangoztatta a professzor. A bolygó történetében mindenféle klimatikus jelenségre volt már példa. Kivéve azt, hogy 6,5 milliárd ember éljen rajta, akiknek száma 2050-re várhatóan 3 milliárddal nő.

A szóban forgó filmben a szakértők nem cáfolják a szén-dioxid üvegházhatást okozó tulajdonságát, csak éppen elenyészőnek találják a jelentőségét. Utalnak arra, hogy amíg az összes üvegház-effektust okozó gáz 95 százaléka vízpára, addig csupán 2-3 százalék a szén-dioxid aránya, annak is nagy része természeti eredetű.

Láng István rámutatott, hogy még valóban kicsi az antropogén szén-dioxid részaránya, azonban míg a vízpára csak rövid ideig, a szén-dioxid 40-50 évig marad meg a légkörben. Így a szén-dioxid súlya az emberi tevékenység nyomán alig több mint egy évtized alatt 10 százalék fölé emelkedhet, nem számolva a tengerek melegedése miatt felszabaduló szén-dioxiddal. Ez az arány pedig már felboríthatja a légkör stabilitását, ami szeszélyesebb időjárást von maga után - fűzte hozzá.

A professzor megjegyezte, hogy az ember hatását nem szabad a közvetlen szén-dioxid-kibocsátásokra leszűkíteni. Az intenzív földhasználat, a mocsarak lecsapolása, az erdőkivágások mind példák olyan közvetett emberi hatásokra, amelyek miatt dúsulnak a légkörben az üvegházhatású gázok.

A dokumentumfilmben nyilatkozó tudósok sérelmezik, hogy szerintük az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés elmélete köré mára hatalmas pénzekkel operáló, semmilyen tudományos ellenérvre nem hallgató iparág épült ki. Lététől állások százezrei függnek, ezért képviselőik igen erőszakosan lépnek fel az ellenvéleményükhöz ragaszkodókkal szemben.

Láng István úgy vélekedett, hogy a gazdasági érdekek átszövik az egész társadalmat, így nem csoda, hogy a tudományos kutatások sem kivételek ez alól.

A professzor szerint a két oldal mozgatórugója leegyszerűsíthető arra a képletre, miszerint maradjon-e vagy változzon a jelenlegi pazarló termelési-fogyasztási struktúra. Láng István kiemelte: egyértelmű, hogy a természeti erőforrások a jelenlegi ütemben felhasználva egy idő után nem lesznek elegendőek az egyre népesedő világ ellátására.

Láng István hiányolja a megoldást a filmben megszólaló tudósoktól a vitathatatlanul fenyegető környezeti-társadalmi problémákra. Véleménye szerint nem érdemes megnyugtatni az embereket azzal, hogy előfordultak már ilyen klimatikus jelenségek az elmúlt évmilliók alatt, úgysem érdemes mit tenni.

Igenis van mit tenni, hiszen az emberi eredetű, üvegházhatású gázok csökkentésével elejét lehetne venni a légköri egyensúly megbomlásának - hangsúlyozta a professzor. Hozzátette, hogy ugyanakkor már meg kell kezdeni alkalmazkodni azokhoz a hatásokhoz, amelyek a kedvezőtlen folyamatok megindulása miatt elkerülhetetlenek.

Láng István vezetésével az elmúlt három évben zajlott le a Változás-Hatás-Válaszadás (Vahava) éghajlat-változási kutatási projekt, amely során magyar tudósok javaslatokat dolgoztak ki a még idén elkészülő Nemzeti Klímaváltozási Stratégiához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Tíz évünk maradt megállítani a klímaváltozást?

A Times szerint egy kormányok közti, klímaváltozást vizsgáló bizottság jelentése szerint az emberiségnek mindössze tíz éve maradt a környezeti változások megfékezésére, mielőtt olyan, visszafordíthatatlan változások következnek be, amelyek a bolygó egyes részeit lakhatatlanná változtatnák.

MTI Világ

Részletes világjelentés a klímaváltozásról

A tengerek szintje továbbra is legalább ezer évig emelkedni fog, még abban az esetben is, ha a világ kormányainak ebben az évszázadban sikerül lassítaniuk a globális felmelegedést, amelyet az üvegházhatást okozó gázok idéznek elő - állapítja meg az ENSZ klímaváltozásokkal foglalkozó kormányközi szakértői testülete (IPCC) február 2-án nyilvánosságra hozandó legújabb jelentésében.

hvg.hu Itthon

Tatabánya az első magyar város a klímaprogramban

Először indul Magyarországon úgynevezett városi klímaprogram. A program Tatabányán valósul meg; erről írt alá szerződést Bencsik János, Tatabánya polgármestere és Tamás Pál, a program szakmai koordinálásáért felelős MTA Szociológiai Kutatóintézet igazgatója - közölte a kezdeményezés megvalósítását támogató Védegylet.

Prizma

Klímabarát beton?

Most találtak magyarázatot az amerikai Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói arra, hogy mitől szilárd a...

MTI Tech

Bush fenntartások nélkül elfogadja az ENSZ klímajelentését

Fenntartások nélkül elfogadta George Bush amerikai elnök az ENSZ klímaváltozással foglalkozó kormányközi bizottságának jelentésében foglalt következtetéseket, köztük azt, amely szerint nagyrészt az emberi tevékenység okolható a globális felmelegedésért - közölte a Fehér Ház.

MTI Tech

Klímavédelem: az alkalmazkodás nem hanyagolható el

A készülő Nemzeti Klímavédelmi Stratégiában nemcsak a globális felmelegedés megelőzésére kell koncentrálni, hanem abban az elkerülhetetlen hatásokhoz való alkalmazkodásnak is ugyanakkora súllyal kell szerepelnie - mondta Láng István akadémikus egy, a témával foglalkozó konferencián.

Világ

Klímaváltoztatók

Döntött az EU a klímaváltozásért felelős gázok kibocsátásának radikális csökkentéséről - de arról még évekig vitáznak, hogy az egyes tagországok mennyit vállaljanak az ehhez szükséges sok százmilliárdos beruházásból.