szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Indulatos parlamenti nyilatkozatban követelte a brit kormánytól a skót miniszterelnök annak tisztázását, hogy Tony Blair brit kormányfő pontosan milyen egyezségre jutott Moammer el-Kadhafi líbiai vezetővel a lockerbie-i merénylet skóciai börtönben ülő líbiai elítéltjének sorsáról.


 
A nyilatkozat azután hangzott el, hogy olyan - Londonban egyébként cáfolt - értesülések láttak napvilágot, miszerint az egykori líbiai ügynök hazájában töltheti le büntetését.
 
A hivatalából nem egészen három hét múlva távozó Blair nemzetközi búcsúkörútja keretében kereste fel a minap Líbiát, ahol általános érvényű memorandumot írt alá Kadhafival arról, hogy a két országban elítélt brit, illetve líbiai állampolgárok hazájukban tölthetik le a kirótt büntetést.
 
A skóciai Lockerbie térségében 1988 végén elkövetett repülőgép-robbantás egyik líbiai gyanúsítottját, Abdel Baszet Ali al-Megrahi volt titkos ügynököt 2001-ben életfogytig tartó börtönre ítélték, azzal a kikötéssel, hogy büntetését Skóciában kell letöltenie.
 
Alex Salmond, a tartomány függetlenségére törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője, aki a legutóbbi helyi törvényhozási választásokat megnyerve, kisebbségi kormány élén átvehette a skót első miniszteri tisztséget, az edinburgh-i parlamentben tartott soron kívüli felszólalásában emlékeztette a brit kormányt arra, hogy Megrahit skót törvények alapján, skót bíróság ítélte el, és ügye fellebbezés miatt egyébként is felülvizsgálat alatt van. Salmond "teljességgel elfogadhatatlannak" nevezte, hogy a brit kormány az ügyben nem konzultált előzetesen a skót kormánnyal, és ezt Blairnek is "tudomására hozták". Hozzátette: a skót kabinet ragaszkodik ahhoz, hogy az ügyben bármiféle döntés csakis a skót törvények által meghatározott módon szülessék.

Ez volt a brit kormány címére intézett eddigi legélesebb skóciai kormánynyilatkozat azóta, hogy az északi tartományban az elszakadáspárti SNP került hatalomra a tavaszi választások után. A brit kormány szóvivője azonban csütörtökön kijelentette: a Líbiával aláírt memorandum a lockerbie-i merénylet elítéltjére nem vonatkozik, tekintettel a folyamatban lévő fellebbezési felülvizsgálatra. A szóvivő ugyanakkor nem részletezte, hogy a vizsgálat lezárultával Megrahi visszatérhet-e Líbiába.
 
Az azóta megszűnt, amerikai PanAm légitársaság Londonból New Yorkba tartó Boeing 747-esét 1988. december 21-én időzített pokolgéppel robbantották fel; a merényletben 270-en vesztették életüket, köztük egy négytagú magyar család. Az óriásgép égő roncsai a skóciai Lockerbie-re zuhantak, elpusztítva a település jelentős részét. Az áldozatok közül tizenegy a kisváros lakója volt.
 
Az eddigi legsúlyosabb nagy-britanniai terrormerénylet ügyében 2001. december 31-én született meg a bírósági ítélet: Megrahit életfogytiglani börtönre ítélte, egy vádlott-társát felmentette a Hollandiában összeült skót bíróság. A most 52 éves volt ügynök Skóciában, a glasgow-i Barlinnie börtönben tölti büntetését.  Skót bíróság ebben az ügyben ítélkezett először Skócia területén kívül; ez volt az a kompromisszumos megoldás, amely annak idején lehetővé tette, hogy Líbia kiszolgáltassa a merénylettel vádolt ügynököket a brit igazságszolgáltatásnak. Megrahi azonban végig tagadta, hogy részese lett volna az amerikai repülőgép elleni merénylet megszervezésének, és fellebbezést nyújtott be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Lockerbie-ügy: Líbia a franciákat is kárpótolja

Moamer el-Kadhafi líbiai vezető közölte, hogy hazája egyezségre jutott Franciaországgal az UTA légitársaság 1989-ben felrobbantott gépén elhunytak családtagjainak járó kártérítés ügyében. A családtagok egyik ügyvéde szerint a kártérítés összege "nagyon, nagyon megfelelő" lesz.

Világ

Líbia vállalja a felelősséget a lockerbie-i merényletért

Líbia hivatalosan közölte, hogy elismeri polgári jogi felelősségét a csaknem 15 éve elkövetett lockerbie-i merényletért. A döntés megnyithatja az utat a Líbia elleni, időközben felfüggesztett ENSZ-szankciók végleges feloldása és az áldozatok - köztük négy magyar utas - hozzátartozóinak kártérítése előtt; az amerikai álláspont szerint azonban Líbiának hivatalosan el kell ismernie büntetőjogi felelősségét is.