szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem tartotta elégségesnek az Európai Bizottság szerdán Brüsszelben kiadott jelentésében azt a haladást, amelyet Bulgária és Románia ért el a korrupcióellenes fellépésben, ugyanakkor úgy ítélte meg, egyelőre korai még bármilyen szankcióról dönteni ellenük.

Az idén csatlakozott két ország belépését az EU-tagállamok azzal a feltétellel engedélyezték, hogy a bel- és igazságügyi területen a brüsszeli végrehajtó testület az első időben félévente áttekinti az elért eredményeket. Három éven belül az Európai Bizottság javasolhatja a csatlakozási szerződés úgynevezett védőzáradékának életbe léptetését, amely a teljes jogú tagság bizonyos elemeitől átmenetileg megfoszthatja azt az országot, amely nem tesz eleget az elvárásoknak.

Franco Frattini bel- és igazságügyi biztos szerdai sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy a bizottság egyelőre nem tudott dönteni sem szankciók bevezetéséről, sem arról, hogy tovább már nem fenyegetik büntetőintézkedések Bukarestet és Szófiát. Mint mondta, a záradék csak akkor vezethető be, ha semmilyen előrehaladást nem állapítanak meg. 

Mindkét ország felmutatott ugyanakkor bizonyos előrelépéseket. Románia például jól áll a szükséges jogszabályok készítésében és elfogadásában - hiányosság elsősorban a gyakorlatba ültetés során található. Bukarest haladást mutatott fel a magas szintű korrupció elleni fellépésben, de összességében nem elégségeset - vélte a bizottság.

Frattini azt is jelezte: az értékeléssel Brüsszel segíteni akar a két kormánynak, hogy a szükséges reformokat be tudja vezetni. Nem a büntetés, a kipellengérezés a cél, szögezte le, jóllehet őszinte értékelésre van szükség. Egyértelmű, hogy mindkét új tagállamban gyorsítani kell a reformok gyakorlatba ültetését a szóban forgó területeken, mindenekelőtt a korrupció elleni fellépésben - emelte ki a biztos.

A tagországok adott esetben egyebek között azzal szankcionálhatják Bulgáriát vagy Romániát, hogy nem ismerik el bizonyos igazságügyi döntéseiket, a központi szervek pedig időlegesen kizárhatják őket az uniós bel- és igazságügyi együttműködés egyes területeiről. Ezen lépések bármelyikét azonban meg kell előznie a bizottság olyan javaslatának, amely lehetőséget ad valamilyen intézkedés foganatosítására.

Bulgária és Románia esetében az Európai Bizottság rendszeresen figyeli az uniós támogatások kezelését, az élelmiszerbiztonság alakulását, és külön a bulgáriai légi közlekedés biztonságát is. Ezekről Brüsszel az év későbbi szakaszában készít jelentést, és ha az elmarasztalónak bizonyul, a tagállamokat akár uniós támogatások visszafogásával is sújthatják.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Románia a lassúbb tempót választja az euróbevezetésnél

Románia, az Európai Központi Bank bíztatása ellenére sem akarja előrehozni eurócsatlakozása céldátumát, inkább az óvatosabb utat választja - jelentette ki Mugur Isarescu, a román jegybank kormányzója, a Financial Timesban megjelent nyilatkozatában.

MTI/hvg.hu Világ

Áttörés Brüsszelben: megállapodtak az EU új szerződéséről

Megállapodás született szombat hajnalban Brüsszelben, az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfői találkozóján annak az új szerződésnek a tervezetéről, amely az EU életbe lépni nem tudott alkotmányos szerződését helyettesíti. Az egyezség tényét több résztvevő, köztük Nicolas Sarkozy francia elnök néhány perccel a nem hivatalos bejelentés után megerősítette.

MTI Gazdaság

Versenyképesség: Románia, Szlovákia, Magyarország az élen

Miközben 2006. utolsó negyedévében a GKI Gazdaságkutató Zrt. által a Microsoft Magyarország Kft. támogatásával kialakított versenyképességi index (VEX) Ausztriában, Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon javult a leggyorsabban, addig középtávon Románia, Szlovákia és Magyarország áll az első három helyen - mondta Vértes András, a GKI elnöke a csütörtöki tájékoztatón.

MTI Világ

Gyurcsány Ferenc szerint Bulgária megérdemli az EU-tagságot

Magyarország támogatja, hogy Bulgária 2007. január 1-jén csatlakozzon az Európai Unióhoz: a támogatás egyrészt elvi alapú, másrészt kézzel fogható a tendencia a tagsági kritériumok teljesítésében - mondta Gyurcsány Ferenc pénteken Szófiában, miután bolgár partnerével tárgyalt.

MTI Világ

Jóváhagyták Románia és Bulgária csatlakozását

Az Európai Bizottság elfogadta végső jelentését Románia és Bulgária EU-csatlakozásáról, s ennek végkövetkeztetése: mindkét ország 2007. január 1-jétől megkaphatja az EU-tagsággal járó jogokat és kötelezettségeket - jelentette be kedden délután Strasbourgban, az Európai Parlament ülésén José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke.

MTI Világ

Göncz üdvözölte Románia és Bulgária belépését

Az EU-országok külügyminisztereinek luxembourgi tanácskozásán Göncz Kinga, a magyar diplomácia vezetője üdvözölte Románia és Bulgária jövő év január elsejei uniós belépését, de közölte, hogy egyes területekre Magyarország továbbra is kiemelt figyelmet kíván fordítani.

MTI Gazdaság

Bulgária: 5,8 százalékos növekedés lehet

A bolgár kormány jóváhagyta a jövő évi költségvetési tervet, amely egyebek között 0,8 százalékos GDP arányos államháztartási többletet irányoz elő. Jövőre a hazai össztermék 5,8 százalékkal nő az idei 6,1 százalékot követően. A 2007. évi átlagos inflációt a kormány 4,4 százalékra várja az idei 7,7 százalék után.