szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mirek Topolánek cseh kormányfő bejelentette, javasolni fogja tandíj bevezetését a felsőoktatásban.

A Hospodárské Noviny című politikai és gazdasági lapban ismertetett elképzelés szerint a diákok akkor fizetnének az iskoláért, ha már befejezték tanulmányaikat és jövedelmük elért egy bizonyos szintet. „A kormányprogramban világosan benne van, hogy megnyitjuk a vitát az utólagos tandíjról. Ezt most megtettem. Ugyanakkor sehol sincs megírva, hogy a vitánál meg kell állni” – nyilatkozta a lapnak a kormányfő.

Az utólagos tandíj bevezetésének részleteit a kormányfő nem pontosította. Egyelőre nem tudni, hogy milyen magas lenne az évi tandíj, milyen kamata lenne a diákkölcsönöknek, illetve hogy mikor és hogyan kellene ezeket törleszteni.

A tandíj bevezetésének feltétele, hogy a kormánynak sikerüljön elfogadtatnia a parlamentben a kedvezményes diákkölcsönöket, az új ösztöndíjrendszert és a takarékoskodást az oktatásban.

„A felsőfokú végzettség nagyon jól megtérülő beruházás. Ebben mindenkinek részt kellene vennie, mindenkinek, akinek ez sokszorosan megtérül: a társadalomnak, a cégeknek és a diákoknak is. Bizonyított dolog, hogy az utólagos tandíj nem akadály a képzéshez vezető úton, éppen ellenkezőleg” – fejtette ki a lapban a polgári demokrata kormányfő.

Csehország egyike azon fejlett országoknak, ahol a műveltség a leginkább megtérül. Csehországban egy főiskolai vagy egyetemi diplomával rendelkező személy havi fizetése 82 százalékkal magasabb, mint egy középiskolai végzettségűé. Ennél már csak a magyarok vannak jobb helyzetben: a felsőfokú és a középfokú végzettséggel rendelkezők havi átlagbére közötti különbség 117 százalék – írja a tekintélyes cseh napilap.

A Hospodárské Noviny szerint a tandíj bevezetése nagyon kényes ügy, s a kormánykoalíción belül is éles viták várhatók. A Zöldek Pártja ugyanis a választások előtt nyilvános ígéretet tett arra, hogy az egyetemeken és a főiskolákon ebben a kormányzati ciklusban nem vezetik be a tandíjat. A kormányprogramba éppen ezért került be a "vitanyitást" jelző köztes megfogalmazás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Nem akarnak tandíjat a parlamenti pártok

Egyértelmű nemet mondott a négy parlamenti párt képviselője a tandíj bevezetésére azon a felsőoktatási kerekasztal-beszélgetésen, amelyet a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szervezésében tartottak.

MTI Itthon

OVB: lehet népszavazás a tandíjról

Hitelesítette a Fidesz és a KDNP képzési hozzájárulásra vonatkozó népszavazási kezdeményezésének aláírásgyűjtő ívét az Országos Választási Bizottság (OVB) hétfői ülésén.

MTI Itthon

Mégis egységes lesz a tandíj

Mégis teljesen egységes lesz a 2008-tól a felsőoktatásban fizetendő fejlesztési részhozzájárulás összege, a Semmelweis Egyetemen sem differenciálják a tandíj összegét - közölte az intézmény.

Hét nap

FOLYTATÓDÓ TANDÍJVITA

Megérkezett az Alkotmánybíróságra a Fidesz - Pokorni Zoltán alelnök által a Kossuth téren ígért - indítványa, amelyben a közelmúltban elfogadott felsőoktatási törvény tandíjjal kapcsolatos rendelkezéseit támadják.

EduPress Itthon

A rektorok 105 ezer forintos tandíjat javasolnak

A Magyar Rektori Konferencia azt javasolja, mindenhol 105 ezer forint legyen a tandíj, ellenkező esetben ugyanis - ha ettől eltérnek - rossz fényt vetne az oktatásra, mert azt sugallhatná, hogy nem egyforma a minőség a különböző intézményekben.

Hét nap

TANDÍJ NÉMETORSZÁGBAN

A jövő évtől a német egyetemisták és főiskolások többségének félévenként átlagosan 500 eurós tandíjat kell fizetnie.

Hét nap

IGEN A TANDÍJRA

A kormánypárti képviselők 194 igen szavazatával a parlament döntött a felsőoktatási képzési hozzájárulás...

hvg.hu Karrier

Hogyan számítják a tandíjat?

Az Országgyűlés a 2006. évi nyári ülésszakán fogadta el – a felsőoktatási törvény módosításaként – a tandíj bevezetését a 2008. szeptemberi tanévkezdettől, a felsőfokú tanulmányokat 2007-ben kezdő hallgatókra.

MTI Itthon

Fáklyákkal a tandíj ellen

A tandíj jelenlegi rendszere ellen tart ma fáklyás demonstrációt a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) a fővárosban.