szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Szovjetunió felbomlása óta először dübörögnek majd végig tankok és nukleáris töltettel felszerelt rakétákat szállító járművek a moszkvai Vörös téren pénteken, a győzelem napján rendezett katonai díszszemlén. Ám az erőfitogtatás mögött elemzők szerint a szovjet időkénél lényegesen gyengébb hadsereg áll.

A németek bizakodnak

A leszerelés előremozdítását reméli Németország a moszkvai hatalomváltástól. Külügyi források szerint az ezzel kapcsolatos egyeztetés céljából már a közeli napokban az orosz fővárosba utazik Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter. Mindenekelőtt Dmitrij Medvegyev új elnökkel folytat megbeszéléseket leszerelési kérdésekről, különös tekintettel a hagyományos fegyverzetek korlátozásáról szóló, a korábbi moszkvai vezetés által felmondott nemzetközi szerződésre.

A Dmitrij Medvegyev új orosz elnök beiktatása után két nappal tartandó parádé világos üzenetet hivatott küldeni a világnak: Oroszország ismét katonai nagyhatalom. Elődje, Vlagyimir Putyin hétfőn mindazonáltal óva intett attól, hogy a felvonulást bárki kardcsörtetésnek tekintse; szavai szerint Moszkva senkit sem fenyeget.

Jóllehet Putyin nyolcéves elnöksége alatt Oroszországban nyolcszorosára – mára évi 40 milliárd dollárnak megfelelő összegre – emelkedett az orosz védelmi költségvetés, szakértők szerint a hadseregnek még hosszú utat kell megtennie ahhoz, hogy helyreállítsa a szovjet korban elért ütőerejét. Az orosz fegyveres erők ma ugyanis csak halvány árnyékát jelentik a Vörös Hadseregnek – véli Vlagyimir Dvorkin nyugalmazott tábornok, a moszkvai védelmi minisztérium egykori fegyverzetellenőrzési szakértője.

A fejlesztésre szánt pénzek nagy részét egyes megfigyelők szerint pazarlóan költötték el: fölemésztette a korrupció, az uram-bátyám viszonyok, a rossz vezetés.

Jóllehet az orosz hadsereg jelenleg jobb állapotban van, mint a Szovjetunió felbomlását követő években, helyzete jól példázza, hogy Oroszország képtelen volt az olajár-emelkedés révén az elmúlt nyolc évben befolyt busás bevételekből rendbe tenni elavult infrastruktúráját és intézményrendszerét.

Az ország katonai költségvetése a hazai össztermék (GDP) közel 4,6 százalékára rúg – az arányokat tekintve ezzel nagyjából egy szinten van Kína és az Egyesült Államok védelmi kiadásaival. A tábornokok azonban nem engedik, hogy a pénz eljusson a „gyökerekhez”, ahol leginkább szükség van rá; emiatt az orosz gyorsreagálású erők különösen rossz helyzetben vannak – véli Andrej Szoldatov biztonságpolitikai elemző.

Putyin elnöksége alatt (összesen) mintegy 150 milliárd dollárnak megfelelő összeget költöttek az orosz fegyveres erőkre, ám felszerelésük és létesítményeik túlnyomórészt a régiek maradtak. Új harci repülőkből és harckocsikból a hadsereg az elmúlt években mindössze néhány tucatot kapott, a még szovjet gyártmányú tengeralattjárók pedig gyakran szorulnak javításra, és ritkán futnak ki a tengerre. Az atom-tengeralattjárók új nemzedékének idén februárban hadrendbe állított első példánya, a Jurij Dolgorukij nem vethető be, mert tervezett fegyverrendszere, a Bulava-M (Buzogány) típusú interkontinentális ballisztikus rakéta – NATO-kódjele SS-NX-30 – megbukott a teszteken.

Oroszországban kötelező a sorkatonai szolgálat, az újoncokra sokszor brutális körülmények várnak. Az orosz lakosság számának csökkenése miatt apad a behívóparancsnok száma. Murray Feschbach, a washingtoni Woodrow Wilson nemzetközi kutatóközpont szakértője szerint ma a behívott orosz újoncok egészségi állapota és képzettsége is elmarad a Vörös Hadsereg regrutáéitól.

A katonai távközlés szintén lemarad a nemzetközi versenyben: a GPS amerikai műholdas helymeghatározóra adandó válasznak szánt orosz Glonaszsz-rendszer tervezett bevezetését, a szükséges berendezések hiányában, későbbre halasztották.

Az orosz hadsereg az ország védelme érdekében egyre jobban támaszkodik nukleáris ütőerejére. Egyes elemzők attól tartanak, hogy minél gyengébb lesz a hadsereg, Moszkva annál nagyobb késztetést érezhet arra, hogy válsághelyzetben bevesse e tömegpusztító fegyvereit.

A jövőben várhatóan miniszterelnökként tovább politizáló Putyinnak, illetve Medvegyev elnöknek hatalmas kihívásokkal kell szembenéznie, ha az orosz fegyveres erőket modern hadsereggé akarja fejleszteni. A tíz évvel ezelőtti helyzettől eltérően Oroszország ma azonban rendelkezik az ehhez szükséges eszközökkel (anyagi erőforrásokkal), mindössze politikai akarat szükségeltetik hozzá. Alekszandr Pikajev, a világgazdaságot és a nemzetközi kapcsolatokat kutató moszkvai intézet vezető katonapolitikai elemzője szerint a (régi időket idéző) pénteki moszkvai katonai díszszemle azt mutatja, hogy e politikai akarat meg is van a moszkvai vezetésben. „A korábban térdre rogyott Oroszország mára felemelkedett, és kész mindent megtenni azért, hogy véleménye meghallgatásra találjon” – vélekedett talányosan.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Bush jó képet vág Medvegyev kinevezéséhez

George Bush amerikai elnök örül, hogy együtt dolgozhat új orosz kollégájával, Dmitrij Medvegyevvel, a brit külügyminisztérium pedig úgy ítélte meg, hogy az új orosz elnök szerdai beiktatása "új kezdet" lehetőségét rejti Moszkva és a Nyugat kapcsolataiban. A kapcsolatok javulásához fűződő reményét fejezte ki a lengyel külügyminiszter is.

MTI Világ

Medvegyev Putyint javasolta kormányfőnek

Dmitrij Medvegyev új orosz elnök hivatalba lépése utáni első intézkedéseként Vlagyimir Putyint javasolta a kormányfői tisztségre szerdán az állami dumának.