szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A környezetre és a lakosok egészségére egyaránt ártalmas anyagokkal szennyezi a Szamos folyót a dési (Dej) Protan Rt. – derült ki a romániai Szamos–Tisza Vízügyi Igazgatóság (DAST) nyilvánosságra hozott vizsgálati eredményéből, amelyet a kolozsvári Krónika lap ismertetett. A nyíregyházi Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség közlése szerint Magyarországra nem jut el a káros anyag.

A húsfeldolgozásból maradó hulladékokat felhasználó üzem víztisztító állomása elavult, a szennyvizet nem tudja kellőképpen megtisztítani. A legutóbbi szennyezést november 3-án fedezték fel, a szennyvízből számottevő mennyiség került a Szamosba is. Emiatt a DAST 75 ezer lej (5,3 millió forint) pénzbírságot rótt ki a Protanra. Az elmúlt két év alatt a cégre kirótt bírságok összege eléri a 215 ezer lejt (mintegy 15 millió forint).

Szentesi Péter, a nyíregyházi környezetvédelmi felügyelőség igazgatója a romániai hírre reagálva elmondta: a Szamos magyarországi szakaszára nem jut el a káros anyag, hiszen Dés nagyon messze van a határtól, s a szennyeződést út közben felhígítja a folyó vize. Hangsúlyozta: a Szamoson Csengernél a felügyelőség automata mérőállomást működtet, amely folyamatosan ellenőrzi a folyó vízminőségét, s eddig nem találtak a vízben környezetre, vagy emberre ártalmas mennyiségű szervesanyagot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Nincs szennyezés a Marosban

Az Alsó-Tiszavidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség fokozottan ellenőrzi a Maros folyó vízminőségét, miután nem hivatalos információk szerint július 16-án a Maros vízgyűjtőjén a romániai Nagylupsa melletti tározóból kisebb gátszakadás miatt savas és nehézfém tartalmú szennyezett víz került az Aranyos patakba. Eddig nem tapasztaltak szennyezést.

Hét nap

Még több szennyezés

Újabb veszélyes hulladékokat találtak Bélapátfalván, a 2000-ben bezárt cementgyár területén. A rendőrség ismeretlen tettes ellen környezetkárosítás miatt indított nyomozást.

Világ

Eltitkolt szennyezés az Aranyoson

Július 16-án súlyos környezeti szennyezés történt az Erdélyi Aranyos folyón, erről azonban a román környezetvédelmi hatóságok a nyilvánosságot nem tájékoztatták, valamint a katasztrófáról még a román hírügynökségek sem számoltak be - írja a Népszabadság.

MTI Tech

Növények panaszkodnak a vízszennyezésről

Izraeli tudósok a növények "panaszát" kihallgatva állapítják meg a vízszennyeződés mértékét. Lézersugárral megvilágítva a vízben lévő algákat a kutatók regisztrálják a hanghullámokat, amelyek elárulják a szennyeződés típusát és mértékét.

MTI Itthon

A BKV a fővárosi légszennyezés 6 százalékáért felelős

A BKV mindössze hat százalékát okozza a budapesti közlekedésből eredő levegő- szennyezettségnek, míg a tehergépkocsik 34, a személygépkocsik pedig 60 százalékban felelősek érte - közölte a BKV Zrt. sajtóirodája az MTI-vel vasárnap.

MTI Itthon

Nem jelentős a Szamoson levonuló szennyeződés

Nem jelentős a Szamos magyar szakaszán levonuló kommunális hulladék-szennyeződés, amely Romániában, egy illegális szemétlerakóból került a megáradt folyóba - mondta Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője.

MTI Világ

Légszennyezésben a németek a legerősebbek

Európa legnagyobb légszennyezője a RWE német energetikai konszern, az EU bizottsága által összeállított tizenkettes szennyezői toplistán az első hét helyből négyet a nevezett cég különböző egységei, elsősorban németországi szénerőművei foglalnak el.