szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Németországi Zsidók Központi Tanácsának (ZJD) elnöke felfüggesztette a párbeszédet a katolikus egyház képviselőivel.

A lépés annak a következménye, hogy XVI. Benedek pápa feloldotta a kiközösítés alól a holokauszttagadó Richard Williamson tradicionalista püspököt - mondta maga Charlotte Knobloch a Rheinische Post című újság csütörtöki számában.

"Ilyen feltételek között pillanatnyilag biztosan nem lesz párbeszéd köztem és a katolikus egyház között; hangsúlyozni kívánom azt a szót, hogy pillanatnyilag" - fogalmazott.

A kiközösítés feloldásáról úgy nyilatkozott: "Azt szeretném, ha az egyházon belül felhördülés kövesse a pápa eljárását". Knobloch nem hiszi ugyanakkor, hogy meggondolatlan döntésről lenne szó. "Itt nem olyan emberekről van szó, akik nem tudják, mit csinálnak. A pápa a egyik legképzettebb és legintelligensebb ember a katolikus egyházban. Minden szót, amit kiejt, úgy is gondol, és annak van is alapja" - vélekedett a Németországi Zsidók Központi Tanácsának elnöke.

A brit születésű Williamson egyike annak a négy tradicionalista püspöknek, a Szent X. Pius Testvériség alapítóinak, akiket XVI. Benedek pápa - több mint 20 év után - a múlt szombaton oldott fel a kiközösítés alól. A pápa intézkedés Williamson esetében zsidó szervezetek és intézmények részéről felháborodást és értetlenséget váltott ki, olyannyira, hogy az izraeli Nagyrabbinátus emiatt szerdán "meghatározatlan időre" megszakította  kapcsolatait a Szentszékkel.

A regensburgi püspök védelmébe vette a katolikus egyházfő szombati döntését. "A kárt Williamson úr okozta, nem a pápa" - jelentette ki Gerhard Ludwig Müller a Passauer Neue Presse csütörtöki számában. Egyúttal értésre adta, hogy az angol püspök nem teheti be a lábát a regensburgi egyházmegye területére.

"Williamson úrnak soha nem volt köze a püspökségünkhöz, és ez a jövőben is így marad... Mivel az egyháznak ártó kijelentéseket tett, Williamsonnak a kiközösítés feloldása után sincs joga ahhoz, hogy bármilyen ürüggyel felbukkanjon nálunk" - jelentette ki Müller püspök. Az angol főpap nyilatkozatát, amelyben kétségbe vonta a  holokausztot, "idióta és aljas köntörfalazásnak" minősítette.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Shake

Képes-e Közép-Európa megadni a tiszteletet a holokauszt-áldozatnak?

A második világháború előtt a lengyelországi Drohobicsban mintegy 15 ezer zsidó élt. Közülük négyszázan maradtak életben. Bruno Schulz egyike volt azoknak, akik nem élték túl a háborút. Részlet Jonathan Webb és Julian Radcliffe Ellopták! című könyvéből.

MTI Világ

Kitalált részletek miatt visszavontak egy holokauszt-életrajzot

A kötet megjelenése előtt alig egy hónappal leállították egy holokauszttúlélő életrajzi regényének kiadási munkálatait az Egyesült Államokban, mert kiderült, hogy kulcsfontosságú részeket kitalált a szerző. A történetből tavasszal filmet forgatnak Magyarországon.