szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vegyes fogadtatásra talált a Magyar Polgári Párton (MPP) belül és a szervezettel eddig szimpatizálók körében, hogy Szász Jenőt megerősítették pártelnöki tisztségében.

Az alakulat hétvégén Gyergyószentmiklóson lezajlott  kongresszusán - amely az Országos Tanács nevet viseli - a jelenlévők többsége valóban megszavazta a döntést. Más kérdés, hogy a procedúrát a párttagok és a küldöttek egy része szabályellenesnek minősítette. 

Csinta Samu, a párt háromszéki szervezetének ügyvezető elnöke, aki sokáig az elnök egyetlen kihívójának számított, bejelentette, hogy egyelőre nem kíván versenybe szállni a pártelnöki székért, sőt arra kérte küldött-társait, hogy az országos tanács most ne döntsön személyi kérdésekről, hanem fél éven belül hívjanak össze rendkívüli tisztújító kongresszust. Csinta visszavonulásáról már korábban lehetett tudni, akárcsak arról, hogy helyette a kolozsvári Gergely Balázs jelölteti magát Szász ellenében.  

Időközben azonban a helyszínen megváltoztak az erőviszonyok. Szász ugyanis bedobta azt a javaslatát, hogy a 144 országos küldöttön kívül kapjanak szavazati jogot a meghívottak is, azaz a megyei küldöttek tanácsainak tagjai, valamint a tavalyi helyhatósági választásokon mandátumot szerzett tisztségviselők. A küldöttek jóváhagyták az indítványt, így rajtuk kívül  további 281 személy is voksolhatott.  Sokan vélték úgy, hogy Szász a szavazók számának növelésével akarta biztosítani választási sikerét. Emiatt az elnök belső ellenzéke alapszabályzat-ellenesnek minősítette a határozatot, Gergely Balázs pedig ezután bejelentette, hogy minden MPP-ben betöltött tisztségről lemond.

Indulatokkal terhes hangulatban folytatódott a kongresszus, a küldöttek egy része elhagyta a termet. Így a szavazati jogra szert tett 425 személyből csupán 289 voksolt az ülés végén. A késő este megtartott választás nyomán Szász Jenő 256 szavazatot kapott, a menet közben ringbe szállt ákosfalvi Bartha Jenőre 29-en adták voksukat.  Az eddigi pártelnök mandátuma ezzel négy évre meghosszabbodott. Szász Jenő szerint ezt a szavazást nem lehet jogi úton megtámadni, Gergely Balázs ugyanakkor paródiának nevezte a tisztújítást. Van, aki szerint a hétvégi események akár pártszakadáshoz is vezethetnek.

Az MPP-t tavaly év elején jegyezték be pártként. Elődje a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) volt, amelyet a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) szemben alakítottak.  A "polgáriak" már 2004-ben részt akartak venni a romániai parlamenti választásokon, de akkor nem sikerült teljesíteniük a részvételhez szükséges feltételeket. Első és eddigi egyedüli választási megmérettetésük a tavaly nyári önkormányzati választás volt, amelynek során 508 önkormányzati képviselői, 12 polgármesteri és 16 alpolgármesteri tisztséget szereztek meg, többnyire Székelyföldön.

A tavaly november végi parlamenti választásokon az MPP és az RMDSZ megpróbált egyezséget kötni közös választási szereplésről, de miután ez nem sikerült, a polgári párt úgy határozott, hogy szervezetként nem vesz részt a megmérettetésen, hanem független jelölteket támogat. Szász Jenő mostani újraválasztása után azonban jelezte, hogy a pártnak fel kell készülnie a következő parlamenti és helyhatósági választásokra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!