A kormány éléről való távozásával és a pártelnöki posztján történt megerősítésével Gyurcsány Ferenc politikai újjászületését készíti elő: vélhetően azt reméli, hogy a 2014-es parlamenti választásokon ő lehet az MSZP "erős embere" - írta hétfő délután megjelent számában a Le Monde című francia napilap.
Váratlan bejelentésével a magyar kormányfő nem tud változtatni a politikai erőviszonyokon. Úgy vette kézbe azonban a kezdeményezést, hogy személyes ellenfelét, a szocialistákat a tetszési mutatók szerint megelőző és előrehozott választásokat sürgető jobboldali ellenzék vezetőjét, Orbán Viktort is meglepte - hangsúlyozza a mértékadó párizsi újság.
Elemzőkre hivatkozva a lap azt állítja: egy, a pénzügyi és gazdasági kérdések technokrata szakértője jöhet szóba következő kormányfőként. Név szerint Bokros Lajos volt pénzügyminisztert, Surányi György volt jegybankelnököt és Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztert említi a lap.
A Le Monde szerint az izlandi és a lett miniszterelnök után a magyar kormányfő is a válság áldozata lett, amikor "a pénzügyi válság által leglátványosabban sújtott közép-európai ország" élén mindenki meglepetésére felajánlotta lemondását a kormánypárt szombati kongresszusán.
A költségvetési hiány látványos csökkentése ellenére Gyurcsánynak nem sikerült megakadályoznia a külföldi befektetőkre épülő és a külföldi devizában eladósodott magyar gazdaság összeomlását a válságban - írta a francia újság. A rendszerváltás utáni Magyarország legrosszabb népszerűségi mutatóval rendelkező miniszterelnöke lett, s a koalíció felbomlásával 2008-ban elvesztette a parlamenti többség támogatását is. A legutóbbi uniós csúcstalálkozón pedig a kelet-európai országok kollektív megsegítésére létrehozandó alapra tett javaslata is elutasításra talált.
Mindezek ellenére a hosszútávfutó Gyurcsány - mint fogalmaz a Le Monde - nem az a típus, aki elbátortalanodik. Ötéves kormányzása alatt ezt már bebizonyította 2006-ban. Akkor ellenállt az erőszakos tüntetéseknek és a lemondásra felszólító ellenzék támadásainak, miután a Magyar Rádió közzétette beismerését arról, hogy újraválasztása érdekében hazudott a kampányban az ország gazdasági helyzetét illetően.
Gyurcsány most sem szenvedett vereséget. Az MSZP vezetője marad, nem mondott le, hanem konstruktív bizalmatlansági indítványt javasolt a parlamentnek, amellyel elkerülhetőek az előrehozott választások - mutat rá a lap. A cikkíró, Marion Van Renterghem szerint a nemzeti kormány létrehozására tett javaslatával a most 47 éves kormányfő vélhetően azt reméli, hogy 2014-ben az MSZP erős embereként térhet vissza, hiszen a 2010-es választásokat már úgy tűnik, elvesztette a baloldal.