szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A NATO-Oroszország Tanács szerdai brüsszeli nagyköveti szintű ülésével hivatalosan is felújították az atlanti szervezet és Moszkva politikai párbeszédét, amelyet a tavaly augusztusi orosz-grúz háború nyomán szakított meg a NATO.

A találkozón Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár azt mondta, hogy Oroszország a nemzetközi élet olyan jelentős szereplője, amellyel a NATO-nak együtt kell működnie globális biztonsági kérdésekben, így a nukleáris fegyverek terjedésének megakadályozásában, az afganisztáni háború ügyében, illetve a terrorizmus elleni harcban.

"Ez azonban nem jelenti azt, hogy most egyszerre mindenben meg fogunk állapodni, hiszen vannak olyan érdekeink, amelyek nem mindig közelítenek egymáshoz" - jelentette ki a főtitkár. Újságíróknak nyilatkozva ehhez hozzátette: "nem kell szégyenlősen elhallgatni" azokat az ügyeket, amelyekben alapvetően ellentétesek a nézetek. Ilyennek mondta a grúziai kérdést, illetve a hagyományos európai fegyveres erők ügyét.

Az előbbit illetően az oroszok, miután tavaly augusztusban háborút vívtak Grúziával, támaszpontokat kívánnak létrehozni a Grúziától - a nemzetközi közösség túlnyomó többsége által el nem ismert módon - elszakadt abház, illetve déloszét területeken. A NATO-nak ellenben továbbra is az a terve, hogy idővel  saját tagjai közt tudhassa Grúziát. Az oroszok most a Grúziában májusban tartandó NATO-gyakorlatokat bírálják élesen. Moszkvában történetesen éppen ezen a napon közölték, hogy csütörtökön biztonsági megállapodást kötnek Abháziával és Dél-Oszétiával.

A hagyományos erők - azon belül harckocsik - egyensúlyáról szóló szerződés előírásainak hatályát Moszkva 2007-ben a maga részéről felfüggesztette, bár értesülések szerint a gyakorlatban nem növelte erőit a szerződési kereteken túl. Ez a téma sem független Grúziától: a NATO az új átfogó szerződés megkötésének akadályaként annak idején azt hozta fel, hogy az oroszok - vállalt kötelezettségeikkel ellentétben - katonákat állomásoztatnak Grúziában és a Moldovától elszakadt Dnyeszteren túli területeken. Az orosz katonai jelenlét Grúziában - annak szakadár területein - most nagyobb, mint korábban.

A NATO-orosz együttműködés témái közé Afganisztán olyan értelemben sorolható, hogy az oroszok engedik saját területükön át NATO-utánpótlás szállítását a közép-ázsiai országba. A mostani nagyköveti szintű tanácsülésen a NATO-országok és Oroszország külügyminiszterének május második felére tervezett találkozóját készítették elő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!