szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több száz személyes használati tárgyat találtak az egykori auschwitzi haláltábor egyik krematóriumánál állagmegőrzési munkálatok során, s ezek a tárgyak valószínűleg magyar zsidóké voltak - jelentette be hétfőn a táborban kialakított múzeum igazgatósága.

A hármas számú krematórium kemencéje közelében néhány száz tárgy került elő, amelyek közül egyeseken magyar feliratok vannak. Gyógyszerek, szemüvegek, ékszerek, üvegek és tányérok töredékei ezek, vagyis olyan személyes tárgyak, amelyeket a foglyok magukkal vihettek, amikor a tusolónak hitt gázkamrához mentek - mondta Jaroslaw Mensfelt múzeumi szóvivő.

A tárgyakat a konzerválás után beillesztik a múzeum fő kiállításába. A feliratokból kiderül, hogy a személyes holmik 1944 májusa és júliusa között kerültek a táborba, amikor a legnagyobb ütemben folyt a zsidók kiirtása - olvasható Igor Bartosiknak, a múzeumi gyűjtemény igazgatójának a közleményében. Ezekben a hónapokban mintegy 430 ezer magyar zsidót hurcoltak Auschwitz-Birkenau koncentrációs táborba.

Naponta majdnem tízezer embert öltek meg. A négy krematórium nem volt elég, a nácik azokon kívül is égették a holttesteket. A táborban mintegy 1,1 millió emberrel végeztek, akik közül egy millióan zsidók voltak, a többiek főként nem zsidó lengyelek, romák és orosz hadifoglyok - mondta Mensfeld.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Miért nem bombázták Auschwitzot?

Auschwitz felszabadításának 60. évfordulóján, a január 27-ei megemlékezésen az egykori szövetséges országok vezetői sajáthazájuk mulasztásaival is szembesülhetnek, hiszen részleteiben máig tisztázatlan, miért nem próbálták megakadályozni a népirtást.

MTI Tech

Titkos üzenetet találtak Auschwitzban

Ceruzával írt, palackba göngyölített titkos üzenetre találtak az auschwitzi koncentrációs tábor közelében zajló rekonstrukciós munkálatok során lengyel munkások; az üzenet hét fiatal fogoly nevét, rabszámát és címét tartalmazza - számoltak be hivatalos források hétfőn.

Világ

Auschwitz nevét pontosítaná Varsó

Az új lengyel kormány levelet írt az Egyesült Nemzetek Oktatási és Kulturális Szervezetének, az UNESCO-nak, amelyben kérik a szervezetet, hivatalos dokumentumaikban változtassák meg az „Auschwitzi Koncentrációs Tábor” nevét „Auschwitz-Birkenau egykori náci német koncentrációs tábor”-ra.

MTI Világ

Meghalt az auschwitzi hírvivő szökevény

Nem csak a tragédia mértékének hírhozó szemtanúja, de a náci haláltábor működésének pontos leírója is volt az Auschwitzból megszökött Rudolf Vrba, aki március 27-én halt meg 81 éves korában a kanadai Vancouverben. Személyéről a The New York Times közölt méltató cikket pénteki számában.

MTI Tech

Titkos üzenet Auschwitzból: egymást segítette a hét fogoly

Hét fogoly - hat lengyel és egy francia zsidó - egymást segítő kapcsolatának emlékét idézi fel az a sajátos, hét nevet tartalmazó palackposta, amelyre egy kollégium alapozási munkái közben építőmunkások bukkantak rá a lengyelországi Oswiecimben, az auschwitzi náci haláltábor egykori színhelyén. A hétfői bejelentés óta újabb részletek váltak ismeretessé a hét ember sorsáról.