szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ausztria rendkívül sokat nyert a 20 évvel ezelőtti magyar határnyitással és igyekezett előmozdítani azt - hangsúlyozta az MTI-nek adott nyilatkozatában Erhard Busek korábbi osztrák alkancellár, az Osztrák Néppárt volt vezetője, aki a berlini magyar nagykövetségen rendezett szerda esti évfordulós rendezvényen vett részt.

Busek 1989-ben a Franz Vranitzky vezette nagykoalíciós kormányban a tudományos és kutatási ügyek minisztere volt. Az osztrák konzervatív politikus rendkívül jelentősnek minősítette az akkori európai eseményekben való magyar szerepvállalást, úgy értékelve, hogy Magyarország a változások "elindítója" volt.

Erhard Busek - aki az Európai Unió regionális együttműködési tanácsának vezetője, egyben az unió délkelet-európai stabilitási egyezményének koordinátora  - visszaemlékezett arra, hogy országa Kelet és Nyugat között annak idején a híd szerepét töltötte be. Hangsúlyozta, hogy Ausztria igyekezett jó kapcsolatokat fenntartani a kelet-európai országokkal és különösen Magyarországgal. A két ország vezetői közötti konzultációk a vasfüggöny lebontásával, illetve a határnyitással és az egykori NDK-s menekültek átengedésével kapcsolatban rendszeresek voltak - jelentette ki Busek, utalva egyebek között az akkori osztrák kancellár és a volt magyar kormányfő, Franz Vranitzky és Németh Miklós találkozóira. Annak idején ő maga is többször tárgyalt akkori magyar kollégájával, Glatz Ferenccel - emlékezett vissza Busek.

Az évfordulós megemlékezés keretében tartott vitában Erhard Busek mellett részt vett Manherz Károly,  a magyar kulturális minisztérium szakállamtitkára, továbbá Rudolf Seiters, aki 1989-ben a szövetségi köztársaság államminisztere és Helmut Kohl akkori kancellár hivatalának vezetője volt. Seiters ugyancsak hangsúlyozta a berlini fal leomlásához, illetve a német egység megvalósulásához nyújtott magyar szerepvállalás jelentőségét, hangoztatva, hogy Németország ezért "örökre" hálával tartozik.

Az akkori német-magyar konzultációkra visszaemlékezve Seiters két "epizódot" emelt ki. Visszaemlékezett Helmut Kohl és Németh Miklós 1989-es augusztus végi, a gymnichi kastélyban lezajlott, a határnyitással is foglalkozó találkozójára, és ezzel kapcsolatban arra: amikor Kohl Németh Miklóst arról kérdezte, hogy mit kér mindezért cserébe, a miniszterelnök azt válaszolta, hogy Magyarország nem folytat emberkereskedelmet.

Elmondta továbbá, hogy a találkozó után Kohl minderről tájékoztatta Mihail Gorbacsov akkori szovjet vezetőt, és igyekezett kipuhatolni, hogy mit is szól mindehhez. Gorbacsov válaszának lényege az volt, hogy "a magyarok jó  emberek" - idézte fel az elhangzottakat Rudolf Seiters.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Meddig lesz Ausztria legjobb adós?

Adják el 10 éves osztrák államkötvényeiket- ajánlotta nemzetközi befektetőinek a második legnagyobb német pénzintézet, a Commerzbank, arra hivakozva, hogy az osztrák gazdaság szorosan összefonódott Kelet-Európával.

MTI Világ

Ausztria: 14 kiló heroin egy magyar autóban

Az osztrák rendőrség egy országúti ellenőrzés során őrizetbe vett két magyar állampolgárt, akiknek a gépkocsijában 14 kilogramm - hozzávetőleg 210 millió forintot érő - heroinra bukkantak.